Cíle a úkoly územního plánování, soustavu orgánů územního plánování a nástroje územního plánování mimo jiné upravuje nový stavební zákon č. 183/2006 Sb., tj. zákon o územním plánování a stavebním řádu, který nabyl účinnosti dne 1. ledna 2007. Tento zákon dále upravuje ve věcech územního plánování zejména vyhodnocování vlivů na udržitelný rozvoj území, rozhodování v území, evidenci územně plánovací činnosti a kvalifikační požadavky pro územně plánovací činnost. Jde o koncepčně novou právní normu obsahující nové postupy a procesy v územním plánování a stavebním řádu.
S nabytím účinnosti nového stavebního zákona došlo k úpravě soustavy orgánů územního plánování respektive ke změně postavení těchto orgánů v celém procesu územního plánování. Dle §5 vykonávají orgány obcí a krajů, Ministerstvo pro místní rozvoj a ve zvláštních případech, tj. na území vojenských újezdů, Ministerstvo obrany působnost ve věcech územního plánování.
Základními nástroji územního plánování jsou
1. ÚPP
Územně plánovací podklady tvoří
2. Politika územního rozvoje
Politika územního rozvoje určuje ve stanoveném období požadavky na konkretizaci úkolů územního plánování v republikových, přeshraničních a mezinárodních souvislostech, zejména s ohledem na udržitelný rozvoj území, a určuje strategii a základní podmínky pro uplatňování těchto úkolů. Je závazná pro pořizování a vydávání zásad územního rozvoje (ZÚR), územních plánů, regulačních plánů a pro rozhodování v území. Má tedy vliv na všechny orgány územního plánování jednotlivých úrovní státní správy. Politiku územního rozvoje pořizuje Ministerstvo pro místní rozvoj pro celé území republiky a schvaluje ji vláda. K její úplné aktualizaci dochází každé 4 roky.
3. ÚPD
Územně plánovací dokumentaci tvoří