Analýza technického vybavení odborů územního plánování ORP zájmového území MSK v roce 2007 hodnotí stav hardwarové základny těchto odborů a poskytuje tak důležité informace o možnostech následné implementace GIS softwarů vedoucí k zefektivnění činností spojených s územním plánováním. Je zpracována na základě vyhodnocení prováděného dotazníkového šetření a jeho následného telefonického ověřování s důrazem na všechny složky technického vybavení mající podstatný vliv na podmínky pro kvalitní činnost pracovníků odborů územního plánování na úrovni ORP. Mezi tyto složky patří nejen zhodnocení stavu samotných počítačů a jejich konfigurace, ale také analýza vstupních a výstupních periferií a počítačových sítí.
Softwary GIS jsou v dnešní době potřebnou a neodmyslitelnou složkou při práci mnoha lidí nejen v oblasti územního plánování. Nasazení technologie GIS vede k efektivnímu zkvalitnění chodu nejrůznějších institucí, firem, orgánů státní správy apod. Mezi přednosti těchto softwarů patří možnost získávání aktuálních a v potřebné rozlišovací přesnosti dostatečných informací pro kvalitní rozhodování v libovolném rozhodovacím procesu. Z pohledu územního plánování se jedná např. o vymezení zastavitelného a nezastavitelného území, vyhodnocení udržitelného rozvoje území apod.
Úloha GIS softwarů v procesu územního plánování je nezastupitelná, ale GIS územně analytické podklady ani územní plán nevymyslí. Může však mimo jiné efektivně sloužit jako nástroj pro pořizování a správu dat, provádění dílčích analýz a prezentaci výsledků (např. zobrazování výstupů pomocí mapových serverů apod.).
Územně plánovací podklady jsou pořizovány na základě průzkumu území a údajů o území. Údaje o území jsou získávány od poskytovatelů, jimiž jsou orgány veřejné správy, nebo jimi zřízené právnické osoby a dále vlastníci dopravní a technické infrastruktury.
V následujícím výčtu poskytovatelů dat jsou subjekty působící jak na krajské, tak státní úrovni. Nejedná se však o úplný výčet těchto poskytovatelů.
Centrální subjektyLidský faktor je v činnosti odborů územního plánování velmi důležitý a neodmyslitelně k této činnosti patří. V předcházejících kapitolách byla zdůrazněna úloha uplatnění GIS softwarů v činnosti těchto odborů zvláště pak při správě ÚAP, avšak jednotliví pracovníci, kteří by se měli touto správou zabývat, nemají potřebné kvalifikační požadavky na výkon s touto činností spojený. Z údajů vyhodnocených z dotazníkového šetření vyplývá, že se na téměř třech čtvrtinách odborů územního plánování nenachází pracovník, který by měl potřebné vzdělání v oboru. Zbylá jedna třetina uvádí, že příslušní pracovníci ke správě ÚAP pověření prošli základním školením v oblasti GIS. Právě zde možná narážíme na problém proč se na jednotlivých pracovištích územního plánování ORP ještě s pořizováním ÚAP nezačalo. Poradenská a konzultační činnost je ze strany krajského úřadu rovněž mizivá, probíhá v nepravidelných intervalech a nedochází tak k soustavnému a ucelenému školení pracovníků, kteří s GIS softwary pracují. Dá se však očekávat, že s příchodem nové generace geoinformatiků dojde k personálním změnám na těchto postech.