Výsledky
Výsledkem teoretické části bylo sepsání teorie o tom, co diagramy znamenají, do jakých druhů se dělí a podle jakých parametrů, jak se používají v mapách, jak se dají vypočítat a jak tyto kartodiagramy vysvětlit v legendě neboli jak sestavit hodnotová měřítka pro jednotlivé typy kartodiagramů.
Dalším dílčím výsledkem v teoretické části diplomové práce bylo představení a zhodnocení vybraných nástrojů, u kterých bylo popsáno, které kartodiagramy a jejich hodnotová měřítka dokáží vytvořit. Tato analýza byla následně vizualizována pomocí tabulek pro větší přehlednost.
Prvním výsledkem praktické části byl pro automatizovanou tvorbu hodnotových měřítek kartodiagramů zvolen nástroj a prostředí Python Toolbox. Toto prostředí je velmi hojně využíváno v samotném produktu ArcGIS for Desktop, pro kterou má být vlastní nástroj vytvořen jakožto určitý druh nadstavby. Po pár měsících programování v Python Toolboxu, definování potřebných parametrů pro tvorbu hodnotových měřítek, sestrojení výpočetního systému, byla tato činnost ukončena z důvodu nemožné realizace přidání vlastního okna pro náhled hodnotového měřítka při samotné tvorbě tohoto měřítka. Bližší popsání problematiky bylo sepsáno v kapitole 4 Automatizace tvorby hodnotových měřítek kartodiagramů – Python Toolbox.
Po hledání dalšího prostředí, které by splňovalo požadavky programování v jazyce Python a možnost vlastního okna pro vykreslování grafů fungujícího v jednom okně společně s ostatními parametry, bylo nakonec vybráno prostředí Tkinter. Tento modul má přístup ke knihovně Tk v programovém jazyku Python a umožnuje uživateli vytvářet grafické uživatelské rozhraní. Pomocí tohoto modulu byly vytvořeny celkem 4 programy (1 hlavní program a 3 podprogramy), které jsou hlavním výsledkem praktické části této diplomové práce:
- Program tzv. „rozcestník“ (kapitola 5 Automatizace tvorby hodnotových měřítek kartodiagramů – prostředí Tkinter), kde byla naprogramována pouze hlavní nabídka a její možné varianty pro tvorbu konkrétních typů kartodiagramu. Byly použity screenshoty z nabídky v prostředí ArcGIS, aby se uživatel rychleji a snadněji orientoval v příslušné nabídce v programu. Jakmile si uživatel označil typ, pro který chce hodnotové měřítko vytvořit a klikl na tlačítko Create scale, otevřelo se speciálně naprogramované prostředí pro tvorbu hodnotového měřítka pro daný typ kartodiagramu.
- Program Graduated symbols pro bodovou a plošnou vrstvu (kapitola 5.2 Graduated symbols pro bodovou vrstvu) byl vytvořen jako podprogram pro tzv. „rozcestník“ a specializoval se na tvorbu hodnotového měřítka kartodiagramů s využitím intervalové stupnice, konkrétně pro bodovou vrstvu. Nejdříve byla provedena analýza parametrů v prostředí ArcGIS a parametry, bez kterých by hodnotové měřítko nevzniklo, byly převzaty i do vlastního programu.
- Program Graduated symbols pro liniovou vrstvu (kapitola 5.3 Graduated smybols pro liniovou vrstvu) byl dalším podprogramem hlavního programu „rozcestníku“, který se také soustředil na tvorbu hodnotového měřítka pro kartodiagramy s využitím intervalové stupnice. Ovšem na rozdíl od předchozího typu byl zaměřen na liniovou vrstvu. Tento podprogram převzal většinu svého kódu od předchozího typu. Prošel procesem zjednodušení potřebných parametrů a výpočetního systému.
- Program Proportional symbols (kapitola 5.4 Proportional symbols) byl vytvořen jako poslední podprogram pro „rozcestník“ a byl navržen pro tvorbu hodnotového měřítka pro kartodiagramy využívající funkční stupnici. Tento program byl nejsložitější na realizaci, obsahoval nejvíce parametrů a pracoval jako jediný s knihovnou Arcpy, která zprostředkovávala práci s geografickými daty. Speciálním případem využití tohoto programu bylo použití pro tvorbu hodnotového měřítka pro nabídku Chart (kapitola 5.5 Charts) v prostředí ArcGIS, tedy pro Pie (podkapitola 5.5.1 Pie), Bar/Column (podkapitola 5.5.2 Bar/Column) a Stacked (podkapitola 5.5.3 Stacked), jelikož i tyto druhy kartodiagramů využívají funkční stupnici. Tvorba legendy pro tyto případy ovšem musela probíhat částečně v prostředí ArcGIS pro vygenerování symbolu kartodiagramu a vysvětlení jeho částí - jak textové, tak i barevné provedení a tvorba jejich hodnotového měřítka probíhala v tomto programu.