Závěr

Bakalářská práce byla realizována na katedře geoinformatiky přírodovědecké fakulty univerzity Palackého v Olomouci. Jejím cílem bylo popsat základní principy současné 3D grafiky a vizualizace a popis nástrojů Google Earth a Google Sketchup.

Hlavním cílem práce ale bylo vytvoření dvou 3D modelů budovy přírodovědecké fakulty univerzity Palackého v Olomouci. Tyto varianty se od sebe liší podrobností modelování. V případě složitějšího modelu byly vytvářeny trojrozměrné detaily jako jsou rámy oken nebo dekorační prvky. U jednoduššího modelu byly tyto elementy zobrazeny jen pomocí fototextury. Oba modely byly porovnány z hlediska náročnosti jejich tvorby, velikosti souboru a problémů, které nastaly při jejich modelování.

Technicky náročnější byla samozřejmě tvorba složitějšího modelu. Nicméně v případě jednoduššího modelu bylo nutné nafotografovat velké množství snímků, které byly použity jako textury. Tato činost se ukázala jako velice nesnadná, stejně jako nezbytně nutné úpravy těchto fotografií. Díky tomu byla časová náročnost tvorby obou modelů téměř totožná. Nevýhodou jednoduššího modelu může být také větší velikost souboru a s tím související problémy.

Oba modely byly zvizualizovány pomocí Google Earth a ArcScene. Pomocí služby Google WareHouse byly také umístěny na web, kde si je může stáhnout kterýkoliv uživatel internetu.

Google SketchUp je velice silným nástrojem pro tvorbu 3D modelů a zejména v možnosti vizualizace těchto modelů pomocí Google Earth se skrývá velký potenciál. Účelem této práce bylo tento potenciál alespoň trochu poodkrýt.