Závěr
Bakalářská práce Identifikace prvků reliéfu v prostředí GIS byla realizována na Katedře geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením Mgr. Jany Kadlčíkové. Cílem této práce bylo prostudovat problematiku klasifikace terénních tvarů jak z teoretického, tak i z praktického hlediska.
Nejprve byla nastudována literatura s podobnou tematikou a následně byla vypracována úvodní teoretická část práce. V rešerši byl obecně definován reliéf a jeho základní geometrické tvary. Samotné povrchové tvary byly seskupeny podle typologie a důraz byl kladen především na ty tvary, které dokáží jednotlivé GIS softwary identifikovat.
Pro praktickou část byla nejdříve upravena data z území Vlčnovské pahorkatiny a Rusavské hornatiny. Byla vybrána území v rozsahu 4x4 km, která odpovídají danému typu reliéfu (dle Demka) a vytvořeny z nich dostatečně přesné gridy. Na nich byly testovány nástroje pro identifikaci prvků reliéfu ve vybraných GIS softwarech (ArcGIS 9.2 , Landserf 2.3). U každého softwaru byly zjištěny prvky reliéfu, které dokáže identifikovat, na jakém principu prvky klasifikuje a jaké nástroje jsou pro tento proces k dispozici. Ty byly podrobně popsány i s jejich praktickým využitím. Jelikož identifikace je v každém softwaru jen částečně automatická, bylo u každého nástroje dlouze testováno nastavení parametrů, které ovlivňuje výsledky identifikace. Pro území daného rozsahu a různých typů reliéfu byl vytvořen návrh optimálního nastavení jednotlivých parametrů pro jednotlivé nástroje, podle kterého by budoucí uživatel mohl pracovat. V průběhu práce poskytoval uspokojivější výsledky software Landserf, který díky volné dostupnosti, jednoduchému uživatelskému prostředí, bohaté sadě nástrojů spojené s klasifikací tvarů reliéfu se jeví jako optimální možnost pro řešení dané problematiky. Výsledky identifikace tvarů reliéfu mohou být použité i do dalších oborů jako geomorfologie či hydrologie.