Úvod
Reliéf Země zahrnuje jednotky různého měřítka, různé taxonomické úrovně a různého stáří. Georeliéf je systém skládající se z prvků (komponentů), které jsou spojeny vzájemnými funkčními vztahy.
Geomorfologie se zabývá kromě jiného zemským povrchem ve všech jeho podobách a proměnách. Jedním z prvních předmětů GIS aplikací v geomorfologii byl zemský povrch. Samotná klasifikace a analýza tvarů reliéfu má v geomorfologii tradici již od 19. století.
Velký přínos do dílčích oborů geomorfologie, hydrologie, ekologie a jiných věd o zemi poskytlo digitální modelování terénu. Digitální model reliéfu (déle DMR) se nazývá jakákoli digitální reprezentace reliéfu spojitě se měnící v prostoru. Pro geografy představuje DMR velmi významný nástroj pro aplikace, které zpracovávají zemský povrch v geomorfologii, hydrologii a dalších vědních disciplínách. Vzhledem k dostupnosti DMR pro území ČR s různým stupněm přesnosti je možné se zabývat morfometrickou analýzou zaměřenou na hlubší poznání typů reliéfu. Tento postup vychází z koncepce klasifikace morfometrických parametrů a objektů založené na gridových datových modelech. V souvislosti s geometrickým popisem reliéfu v GIS prostředí hrají největší roli morfometrické parametry. Kombinací a klasifikací základních morfometrických parametrů můžeme určovat tvary reliéfu.
V rámci dané práce je řešena obecně problematika terénních tvarů, ale především jsou sledovány možnosti identifikace prvků reliéfu v prostředí GIS. Díky rozvoji geoinformačních technologií k tomu vznikají speciální nástroje pro různé softwary, které identifikují prvky reliéfu přímo z DMR. Úkolem je otestovat vybrané nástroje pro identifikaci a vyhodnotit jejich použitelnost do dalších oborů jako geomorfologie či hydrologie.