Geoinformatické alternativy stanovení C-faktoru modelu RUSLE
Závěr
Náplní bakalářské práce bylo hledání geoinformatických alternativ pro stanovení vegetačního krytu, který vstupuje do modelu RUSLE jako hodnota C-faktoru. Prvním krokem bylo shromáždění zahraničních článků, které se stanovením C-faktoru zabývaly a získání vhodných dat. Zde zdrojem byly volně dostupné snímky Landsat 5 TM z USGS, a snímky z ADC kamery a senzoru Hyperion poskytnuté katedrou geoinformatiky.
Hlavní částí práce bylo sepsání rešerše, která se zabývá popisem modelu USLE, RUSLE a RUSLE2. U modelu USLE byly popsány jednotlivé faktory včetně popisu přístupu dle Janečka, jehož metoda spojená s terénním hodnocením se využívá na našem území. U metody RUSLE a RUSLE2 byly v práci popsány rozdíly oproti USLE a podrobně popsán C-faktor.
Dále v práci byla představena teorie pro různé geoinformatické alternativy stanovení C-faktoru, které byly nastudovány ze zahraničních článků. Mezi hlavní přístupy, které byly v práci uvedeny, patří stanovení C-faktoru s využitím vegetačních indexů (NDVI, SAVI, mNDVI,…), klasifikace obrazu a Linear Spectral Mixture Analysis (LSMA).
V praktické části byly vybrané přístupy testovány nad různými specifickými daty. Jednalo se o přístup s využitím NDVI, SAVI a SATVI nad snímky z Landsat 5 TM, dále přístup s využitím NDVI nad multispektrálními snímky z ADC kamery a využití stejného přístupu nad hyperspektrálními snímky z EO-1 Hyperion. Výsledkem práce je kromě rešeršní části hodnocení přístupů pomocí tabelárních hodnot, histogramu obrazu a vizuálního srovnání.
antonin.benc[a]gmail.com
BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012/2013
Práce ke stažení
© Antonín BENC | 2013 | katedra GEOINFORMATIKY | Přírodovědecká fakulta | Univerzita Palackého v Olomouci