Geoinformatické alternativy stanovení C-faktoru modelu RUSLE

Úvod

V současnosti se velmi často objevují diskuze nad problematikou vodní eroze, která v některých rizikových oblastech ohrožuje obyvatelstvo a má silný vliv na zemědělskou činnost. Na našem území se využívá několik modelů, které počítají ztrátu půdy při vodní erozi. Výsledků lze využít při plánování zemědělské činnosti, a také při navrhování kompletních pozemkových úprav, které jsou v současnosti i finančně podporovány fondy Evropské unie.

Důležitým faktorem, který má vliv na výsledky a který může dobře ovlivnit zemědělec či jiný uživatel, je vegetační kryt. Na našem území se pro hodnocení využívá kombinace modelu USLE a RUSLE a vegetační kryt, který zastupuje C-faktor, se hodnotí pomocí terénního přístupu, který je ovšem časově náročnější (Janeček, 2012). Zde se nabízí prostor pro hledání alternativních možností, jak tento C-faktor stanovit. V zahraničí je využíváno několik přístupů, hlavně z oblasti dálkového průzkumu Země, které by potencionálně mohly být aplikovány i u nás.

Práce se zabývá teoretickou rešerší a praktickou aplikací vybraných alternativních přístupů, které uvádí zahraniční studie.

© Antonín BENC | 2013 | katedra GEOINFORMATIKY | Přírodovědecká fakulta | Univerzita Palackého v Olomouci