[Úvod] [Cíl práce] [Vymezení území] [Historický vývoj území] [Analýza] [Vybrané druhy rostlin] [Závěr] [Fotodokumentace]
Výsledné hodnocení stavu, změn a vývoje území
Stav podoblastí v jednotlivých časových etapách je hodnocen pomocí zastoupení ploch jednotlivých kategorii využití území (prilohy.pdf) a pomocí přehledných výsečových grafů (prilohy1.pdf).
Podoblast Malý Kosíř
V období od roku 1938 do roku 2005 poklesla výměra orné půdy o 27 % a vzrostla výměra keřového a stromového porostu zapojeného. Okolo roku 1938 byla podoblast Malý Kosíř nejintenzivněji hospodářsky využívaná, byla prováděna těžba kamene na stavbu domků v okolních obcích, orná půda měla ve studovaném období největší výměru a bylo koseno nejvíce travních porostů. V roce 1960 je patrné rozorání mezí, při snaze zvýšit produktivitu místní orné půdy. Po vzniku NPR Malý Kosíř je snaha zachovat přirozený vývoj oblasti, charakterizovaný zachováním lesního porostu a kosením některých ploch travního porostu. Podle vývoje výměry těžebních tvarů na území lze vyvodit, že mezi rokem 1960 a 1979 se radikálně snížila těžba kamene.
Podoblast Vápenice
V období od roku 1938 do roku 2005 v podoblasti Vápenice došlo k nárůstu výměry zapojeného keřového a stromového porostu a poklesu rozlohy orné půdy přibližně o 15 %. Zatímco v roce 1979 byl travní porost nejvíce kosený, dosahovala výměra orné půdy téměř své nejnižší hodnoty. Celkové snížení poměru rozlohy těžebních tvarů s vegetací a těžební tvarů bez vegetace vypovídá o zastavení těžby vápence v malých lomech sedláků a o zarůstání terénních depresí. V roce 1960 byl na Vápenici identifikován objekt kategorie zastavěná plocha, pravděpodobně se jednalo o betonové panely sloužící k zemědělské činnosti.
Podoblast Velký Kosíř
Vývoj relativního zastoupení kategorií využití země ukazuje v podoblasti Velký Kosíř tendenci poklesu výměry orné půdy a nárůstu rozlohy keřového a stromového porostu zapojeného až o 18 % plochy území. Výrazný je také nárůst zastavěné plochy v území. Jedná se o růst chatové kolonie v jižní a jihozápadní části území. V období od roku 1938 do roku 1960 narostla výměra udržovaných sadů, což odpovídá období, kdy byly na jižním svahu hřbetu Velkého Kosíře rozsáhlé plochy ovocných sadů, které začaly po roce 1960 pomalu zarůstat a dnes je kategorie sadů tvořena převážně plochami zahrad v této oblasti. Přibližně do poloviny 19. století byly v oblasti dnešní chatové kolonie vinohrady. Celkově se zmenšila výměra travních porostů s rozptýlenou zelení, převážně zahrnujících pastviny. V důsledku snahy orgánů ochrany přírody po roce 1993 prudce vzrostla výměra kosených travních porostů.
Celá oblast Malý Kosíř
Zastoupení jednotlivých kategorií využití země
– nárůst výměry kategorie keřový a stromový porost zapojený
– pokles výměry orné půdy
– pokles plochy těžebních tvarů
Ekologická stabilita území – od roku 1938 zlepšení
Index tvaru polygonů
– nejvyšší hodnota indexu – nejméně pravidelné plochy – kategorie keřový a stromový porost, travní porosty
– nejnižší hodnota indexu – nejvíce pravidelné plochy – sady, zastavěné plochy
Změny
Hodnocení změn ve využití země proběhlo na základě vytvořených matic přechodu a vypočítaných indexů shody kappa připojených k tabulkám matic, které jsou umístěny v příloze.
Na základě hodnocení změn oblasti vybraných druhů rostlin byla vytvořena mapa návrh managementu pro vybrané druhy rostlin v oblasti Velkého Kosíře.
Tištěné výstupy
K analogovým výstupům patří tři mapy stavu využití země v jednotlivých časových etapách, tři mapy ploch stálosti, mapu návrhu managementu pro vybrané druhy rostlin na základě historických podkladů a mapa modelu terénu oblasti Velký Kosíř.