[Úvod] [Cíl práce] [Vymezení území] [Analýza] [Vybrané druhy rostlin] [Výsledky] [Závěr] [Fotodokumentace]
Historický vývoj území
Oblast Velkého Kosíře byla hustě osídlena po celé období pravěku. Na svazích Velkého Kosíře se nachází stopy po loveckých skupinách z mladšího paleolitu v podobě kamenných štípaných nástrojů. V 6. tisíciletí př. n. l. se v této oblasti objevili nejstarší zemědělci, kteří na úrodných spraších zakládali osady trvalejšího charakteru. Nejčastější nálezy z tohoto období zahrnují zlomky hliněných nádob a kamenné štípané a broušené nástroje a jejich zlomky. V pozdní době kamenné bylo okolí Velkého Kosíře opět hustě osídleno, o čemž svědčí pozůstatky řady sídlišť a mohylových pohřebišť na svazích hřbetu Velký Kosíř nad obcemi Čelechovice na Hané, Kaple a Slatinky.
Z doby bronzové se v okolí Velkého Kosíře zachovali stopy po unětickém osídlení a pozůstatky osad a pohřebišť. Mladší doba železná přinesla mnoho hospodářských i společenských změn (pokrok v řemeslné výrobě, lepší zemědělské postupy a organizovanější výstavba sídel - oppidum). V oblasti Velkého Kosíř bylo objeveno pohřebiště z doby železné při stavbě železniční tratě na konci 19. století. Z období slovanského osídlení se zachovalo pohřebiště poblíž obce Čelechovice na Hané.
V období třicetileté války celou oblastí procházeli císařské i cizí vojska a mnoho sídel bylo drancováno a pustošeno. V období od 15. do poloviny 19. století se na jižních svazích Velkého Kosíře nacházeli rozsáhlé vinice. Vinohrady byly nahrazeny výsadbou ovocných dřevin. Sady byly na jižních svazích Velkého Kosíře udržovány až do roku 1955. Sadovnictví má ve studované oblasti velký význam z hlediska pěstování odrůd ovocných stromů vyžadujících teplejší podnebí (např.: meruňky nebo broskvoně).
V 19.století zasáhl území pokrok v zemědělské výrobě. Po vzniku Československa došlo v zájmové oblasti k parcelaci velkostatkářské půdy a po roce 1919 v rámci první pozemkové reformy bylo prováděno scelování a odvodnění pozemků. Vliv na krajinu měla, kromě těžby vápence a kamene, také kolektivizace a intenzifikace zemědělství, která vrcholila v 70. letech 20. století. Jižní svahy Velkého Kosíře byly také ovlivněny výstavbou chalup a chat.
Celá zájmová oblast patří k přírodnímu parku Velký Kosíř, který byl vyhlášen Okresním národním výborem v Prostějově v roce 1987 jako oblast klidu. V roce 1992 byla tato oblast klidu převedena Okresním úřadem v Prostějově do kategorie přírodní park. V současnosti vede přes oblast Velkého Kosíře i naučná stezka.