[Cíl práce] [Vymezení území] [Historický vývoj území] [Analýza] [Vybrané druhy rostlin] [Výsledky] [Závěr] [Fotodokumentace

Úvod

Hodnocení historického vývoje krajiny je v dnešní době téměř neodmyslitelnou součástí řešení projektů pozemkových úprav, protierozních a revitalizačních opatření, tvorby místního ÚSES či územního plánu. Podle velikosti zkoumaného území se pro zjištění změn v krajině používají různé podklady, které zahrnují historická mapová díla, písemné historické podklady a družicové a letecké snímky.

Soustavné historické letecké snímkování na území České republiky bylo započato v roce 1938 dnešním Vojenským geografickým a hydrometeorologickým úřadem (VGHÚř) v Dobrušce. Byly pořizovány černobílé panchromatické letecké snímky v různém měřítku pravidelně v 5-7letých časových intervalech snímkování. Podle Lipského (2000) je letecký snímek na rozdíl od map zcela objektivním a přesným dokladem o stavu krajiny v určitém časovém okamžiku. Nepřesnosti vznikají až v průběhu interpretace snímků, ale významné změny ve využívání krajiny a její ekologické stabilitě lze zjistit i vizuální interpretací snímků bez přístrojů. Přibližně od roku 1980 se začali pořizovat letecké multispektrální, barevné a barevné infračervené snímky, které umožňují lepší identifikaci objektů na snímku.

Také družicové snímky za posledních 20. let se používají jako historické podklady pro zjištění změn v krajině. Příkladem využití družicových snímků v tomto oboru jsou snímky z družice LANDSAT z roku 1994, které byly použity ke zpracování krajinného pokryvu (land cover) v rámci programu CORINE.