Kartografické produkty dnešní doby souvisí především s velkoobjemovými datovými sadami, které je zapotřebí vhodně vyhodnotit a následně vizualizovat konečnému uživateli. V kontextu s digitální kartografií se začala hojně využívat metoda heat-map, která graficky znázorňuje data, v nichž je zachycena intenzita určitého jevu znázorněného pomocí barevného přechodu.
Metoda se stala velice atraktivní, jak pro tvůrce kartografické tvorby, tak i pro samotné uživatele. Rozsáhlý nástup heat-map pro širokou veřejnost mělo za příčinu velkou různorodost v interpretaci daného jevu a s tím související uživatelsky méně přesný výklad dané problematiky. Spolu s nástupem metody vznikají i mnohé otázky s ohledem na vhodnost využití heat-map, jejich správné nastavení pro přesnou interpretaci aj.
Na základě výčtu dané situace heat-map, na nynější kartografické scéně, vznikl hlavní námět diplomové práce, která se zabývala celkovým vyhodnocením a analýzou využití a uplatnění heat-map z hlediska vizualizačního a technického aspektu, vhodnosti a nevhodnosti určitých datových sad. Základem bylo detailnější pojednání o samotné metodě.
Výsledky diplomové práce umožní celkový náhled na metodu z více hledisek, pro správné pochopení její aplikace. Součástí je i sada doporučení založená na preferenci vybraných uživatelů, na jejichž základě lze zhodnotit metodu z různého úhlu pohledu daného uživatele.
© Bc. Renáta SLEZÁKOVÁ - 2017 -