FVE Sulkov

Závěr

Hlavním cílem diplomové práce bylo navrhnout a ověřit postup pro detekci fotovoltaických elektráren z leteckých ortofotosnímků, a následně tento postup automatizovat a převést do podoby praktického nástroje. Postup byl navržen a nástroj sestaven s ohledem na jeho budoucí nasazení na Krajském úřadu Olomouckého kraje a začlenění výstupních dat do datového modelu ÚAP Olomouckého kraje pro jejich uplatnění při územně plánovací činnosti.


Celý postup pro detekci FVE byl navržen a následně automatizován podle požadavků pro jeho budoucí nasazení. Postup byl navržen za využití nástrojů a funkcí ArcGIS for Desktop verze 10.2 a výše, a jeho extenze Spatial Analyst. Pro testování při vývoji postupu byly využity letecké ortofotosnímky ČÚZK, volně dostupná data RÚIAN, a některá data ÚAP Olomouckého kraje.


Postup byl poté automatizován v prostředí ModelBuilder. Výsledný nástroj má podobu sedmi modelů, z nichž pět slouží přímo pro zpracování dat, a dva modely slouží jako vnořené modely do ostatních modelů. Modely jsou obsažené v toolboxu. Navržený postup pro detekci FVE i sestavený praktický nástroj jsou detailně popsány v kapitolách 5 a 6. Do celého procesu zpracování dat nástrojem vstupuje sedm vrstev - letecké ortofotosnímky, parcely RÚIAN, stavební objekty RÚIAN, ulice RÚIAN, administrativní hranice obcí RÚIAN, výrobny el. energie ÚAP, a trénovací plochy vytvořené uživatelem pro klasifikaci obrazových dat. Výslednými daty jsou pak tři vektorové vrstvy - vrstva prvků FVE, vrstva parcel RÚIAN, na kterých leží FVE, a vrstva agregovaných ploch FVE.


Dalším cílem bylo sestavený nástroj otestovat a zpracovat pilotní území ORP Prostějov. Vzhledem k datovým, časovým a technickým možnostem KÚOK však bylo toto pilotní území zúženo na sedm obcí z ORP Prostějov (Držovice, Kralice na Hané, Mostkovice, Prostějov, Určice, Vřesovice, Výšovice). Zpracovaná výstupní data jsou přiložena na DVD. Výsledkem tohoto testu na pilotním území jsou pro každou obec tři vektorové vrstvy (parcely_nazevobce, aggre_nazevobce, final_fve_nazevobce). Na přiloženém jsou v adresáři přiloženy i dílčí výstupy jednotlivých modelů.


Na pilotním území bylo detekováno celkem 28 objektů, z nichž 26 objektů jsou FVE. To představuje úspěšnost detekce 92,86 %. Plochy detekovaných elektráren pokrývají celkovou plochu o rozloze 0,65 km2. Detekovanými elektrárnami je dotčeno celkem 110 parcel RÚIAN o celkové rozloze přes 1 km2. Nejčastěji jsou elektrárnami zastavěny parcely orné půdě, které tvoří podíl zhruba 80 %. Druhé největší zastoupení mají parcely ostatních ploch, které tvoří zhruba 19 %. Zbylé jedno procento představují parcely ostatních druhů pozemků, jako např. zahrady, sportoviště, aj. Na těchto parcelách se však elektrárny vyskytují jen sporadicky.