FVE Sulkov

Výsledky

Diplomová práce má několik výsledků. Prvním hlavním výsledkem je navržený postup pro detekci FVE z leteckých ortofotosnímků. Tento postup byl navržen s ohledem na využití ArcGIS for Desktop verze 10.2 a vyšší, a možnost následné automatizace. Nižší verze než 10.2 totiž neobsahují některé použité nástroje pro zpracování obrazových dat. Tento software byl vybrán s ohledem na budoucí nasazení na KÚOK, kde mají velmi dobré napojení na technologie Esri, a zkušenosti s jejími produkty. Celý tento postup je detailně popsán v kapitole 5.2. Je založen na segmentaci vstupních obrazových dat (leteckých ortofotosnímků), následné klasifikaci segmentovaných dat, generalizaci dat, převodu na vektorová data, a následné filtraci vektorových dat s využitím dat RÚIAN. Na závěr jsou pak data upravená po atributové stránce.


Druhým hlavním výsledkem diplomové práce je zautomatizovaný postup detekce do formy praktického nástroje. Ten je popsán v kapitole 6.1. Výsledný praktický nástroj ve formě toolboxu nepředstavuje plně zautomatizovaný postup, ale kompromis mezi manuálním postupem a plnou automatizací s ohledem na vstupní a výstupní data, způsob zpracování a dobu zpracování. Ta se v rozsahu pro jednu obec pohybuje v rozmezí jedné až dvou hodin výpočetního času, v závislosti na velikosti území obce a výkonnosti hardware.


Toolbox obsahuje celkem sedm modelů v prostředí ModelBuilder, z nichž pět slouží pro samotnou aplikaci na vstupní data, a navazují jeden na druhý, od modelu 1_1 až po model 4_0. Výstupy jednoho modelu jsou vstupními daty pro model následující. Modely 4_1 a 4_3 slouží jako vnořené modely v modelu 4_0, a samostatně se nespouštějí. Před jejich spuštěním je potřeba připravit pracovní prostředí a vstupní data (uvedeno na začátku kapitoly 6). Práce s jednotlivými modely je také popsána v kapitole 6, respektive 6.1.


Výstupními daty jsou samostatná vektorová data. Jedná se celkem o tři polygonové vrstvy,

  • polygonová vrstva prvků FVE
  • polygonová vrstva agregovaných ploch FVE
  • polygonová vrstva parcel RÚIAN, na kterých se FVE nachází.

Čtvrtou skupinou výsledků jsou výstupy z pilotního území, na kterém byl nástroj testován. Tyto výsledky jsou podrobněji popsány v kapitole 6.2, která obsahuje ukázky výstupů jednotlivých kroků. Data jsou dostupná v příloze 3 (DVD) v adresáři Vystupni_data v geodatabázi ORP_Prostejov.gdb, a jsou snadno začlenitelná do současné databáze ÚAP používané na krajském úřadu. Toolbox byl otestován na pilotním území sedmi obcí ORP Prostějov (Držovice, Kralice na Hané, Mostkovice, Prostějov, Určice, Vřesovice, Výšovice). Na tomto území bylo detekováno celkem 28 objektů, z toho 28 objektů jsou FVE (viz. Tab. 4). Zbylé dva objekty byly chybně zařazeny při filtraci vektorových dat. Detekované elektrárny leží na parcelách RÚIAN o celkové rozloze přes 1 km2. Největší podíl na těchto parcelách pokrytých elektrárnami mají parcely orné půdy. Jejich podíl dosahuje přes 80%. Druhou nejvíce zastoupenou kategorií parcel jsou parcely ostatních ploch. Dále se elektrárny nacházejí i na parcelách zahrad, aj. (viz. Tab. 5). Tyto případy se však vyskytují spíše sporadicky. Nicméně je na ně v navrženém postupu brán zřetel, a data nejsou podle těchto druhů pozemků odfiltrovány.