ZÁVĚR

Cílem práce bylo provést analýzu a zhodnocení v současné době implementovaných/dostupných rozhodovacích strategií v GIS. V první teoretické části byla představena problematika procesu rozhodování a uvedena terminologie související s touto oblastí. Dále byla popsána technika multikriteriálního vyhodnocování s důrazem na vybrané rozhodovací strategie, kterými byly – Booleanovský průnik, vážená lineární kombinace a pořadově vážený průměr, v rámci těchto metod byly charakterizovány odpovídající standardizační techniky, faktorové a pořadové postupy vážení kritérií. Následně byly popsány strategie multidestinálního rozhodování, Analytic Hierarchy Process, Simple Multi-Atributte Rating Technique. Každá z těchto strategií byla hodnocena z pohledu principu rozhodování, použitých algoritmů a oblasti účelného nasazení. Dále byla představena míra implementace příslušných strategií v GIS. Strategiemi hodnocenými v produktech ArcGIS byly - Boolean metoda, WLC, AHP a navíc byl charakterizován komplexní nadstavbový nástroj pro znalostně založené podpory rozhodování ekologického hodnocení Ecosystem Management Decision Support. V software IDRISI byla prezentována míra implementace Boolean metody, WLC, OWA, MOLA a v software Criterium DecisionPlus byly hodnoceny implementované strategie AHP a SMART.
V druhé části byly na základě zpracovaných teoretických poznatků vytvořeny případové studie užití. První dvě studie srovnávaly na příkladu potenciálního ohrožení CHKO Litovelské Pomoraví metody Boolean a WLC v prostředích ArcGIS a IDRISI. Obě tyto metody lze v obou prostředích použít, Boolean metoda přinášela výsledky v obou případech totožné. V případě metody WLC, byly dosažené výsledky v obou softwarech lehce odlišné, avšak v extrémech vykazovaly stejné hodnoty. Tyto rozdíly byly způsobeny tím, že v tomto případě nelze v prostředí ArcGIS zaokrouhlovat hodnoty klasickým způsobem. Třetí studie srovnávala metody WLC a OWA v prostředí IDRISI. Byly představeny základní rozdíly těchto metod a srovnána řešení s různými úrovněmi rizika a zaměnitelnostmi faktorů. Čtvrtá studie srovnávala metody AHP a SMART v prostředí CDP. Výsledkem této studie byla identifikace totožných srovnávaných lokalit jako vhodných pro dané zadání a váhy vypočtené oběma technikami vhodné pro další zpracování v GIS. V závěrečné studii byly uplatněny všechny předchozí poznatky o jednotlivých metodách a použity pro identifikaci optimálních lokalit pro výstavbu biodomků. Jejich prostorové rozložení bylo znázorněno v závěrečné mapě.
Výsledkem tak byla charakteristika vybraných rozhodovacích strategií z různých hledisek. Na základě těchto dosažených znalostí byly provedeny případové studie, které demonstrovaly jednotlivé rozhodovací mechanismy v různých softwarech a rozdíly mezi nimi. Z případových studií vyplývá, účel a praktické nasazení jednotlivých strategií.
Tato práce prezentuje teoretickou i praktickou problematiku rozhodovacích strategií včetně jejich srovnání, které jsou v současné době dostupné geografickými informačními systémy.