Katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, autor: Vladimíra ROGLOVÁ
HODNOCENÍ ZMĚN KRAJINNÉ STRUKTURY KRAJINY
POSTIŽENÉ TĚŽEBNÍ ČINNOSTI
V ZÁJMOVÉM ÚZEMÍ KLADENSKA
ZÁVĚR
Kladensko bylo v minulosti výrazně ovlivněno těžbou černého uhlí a přímo na ni navazující průmyslovou činností. Uhlí se v zájmovém území těžilo skoro 230 let. Těžba byla ukončena až v roce 2002. Na území bylo vyhloubeno 94 jam a štol a po těžbě zůstalo v krajině 43 hald a několik areálů dolů.
V práci jsem se zaměřila na hodnocení změn krajiny v důsledku těžební činnosti na Kladensku. Krajina byla hodnocena a sledována pomocí leteckých snímků vybraných oblastí a nejrůznějších dat pro zájmovou oblast. Data landuse jednotlivých katastrů pro 4 období posloužila k charakteristice vývoje krajiny a k výpočtu koeficientu ekologické stability. Dle sledovaných charakteristik je zřejmé, že došlo k poklesu ekologické stability ve sledovaném území a jednotlivých katastrech.
Data z projektu Corine Land Cover byla použita k charakteristice současného využití krajiny.
V práci jsem charakterizovala největší těžební antropogenní tvary. Byly nastíněny možnosti dalšího využití bývalých důlních areálů a vzniklých antropogenních tvarů a stupně jejich rekultivace. Součástí práce je také charakteristika zájmového území (geologická, geomorfologická, hydrologická, klimatologická, historie těžby)a fotodokumentace hald a dolů.
Důležitým podkladem pro získání informací o historické a současné struktuře krajiny se staly časové řady leteckých snímků zájmového území. Pro hodnocení změn jsem použila historické letecké snímky z let 1953 a 1975, které byly porovnány se současností.
Dále byla vytvořena přehledná mapa území v měřítku 1: 50 000, kde jsou vyznačeny haldy a doly. Haldy jsou zaznačeny bodově, vrstva je získaná z Geofondu.
Haldy byly barevně rozděleny podle těžené nebo zpracovávané suroviny (v případě železné rudy) a tvarově podle ukončení sypání haldy. Některé vrstvy projektu (černé uhlí, železná ruda, doly a lomy) jsou interaktivní. Po kliknutí na příslušnou haldu, lom nebo důl se zobrazí fotka objektu.
Důležitým podkladem pro získání informací o historické a současné struktuře krajiny se staly časové řady leteckých snímků zájmového území. Pro hodnocení změn jsem použila historické letecké snímky z Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce. Historické letecké snímky jsou z let 1953 a 1975. Pro porovnání se současností jsem použila letecké snímky z Magistrátu města Kladno, v měřítku 1: 2 000 pořízené společností Geodis Brno v roce 2001, novější snímky nebyly k dispozici.
Výsledky práce jsou vyjádřeny v přílohách.