Katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, autor: Vladimíra ROGLOVÁ

HODNOCENÍ ZMĚN KRAJINNÉ STRUKTURY KRAJINY
POSTIŽENÉ TĚŽEBNÍ ČINNOSTI V ZÁJMOVÉM ÚZEMÍ KLADENSKA


ÚVOD   CÍLE   ZÁJMOVÉ ÚZEMÍ   FOTOGRAFIE   VÝSLEDKY   ZÁVĚR   O PRÁCI


  
ZÁJMOVÉ ÚZEMÍ

      Zájmové území leží v severozápadní části Středočeského kraje. Oblast Kladensko zahrnuje celkem 14 obcí: Blevice, Brandýsek, Cvrčovice, Dřetovice, Kamenné Žehrovice, Kladno (složené z katastrů: Dubí, Hnidousy, Kladno, Kročehlavy, Motyčín, Rozdělov, Vrapice), Koleč, Libušín, Otvovice, Pchery, Stehelčeves, Třebusice, Tuchlovice (katastry: Tuchlovice, Srby u Tuchlovic) a Vinařice. Plocha území má téměř 117 km2 a v oblasti žije skoro 87 000 obyvatel.

      Oblast byla vymezena podle toho jestli byla zasažena těžební činnosti černého uhlí (jestli se na území vyskytoval důl nebo halda). Navíc jsou v práci také zahrnuty čtyři obce (Blevice, Dřetovice, Koleč, Třebusice), které nebyly postiženy těžební činností. Je to z důvodu, aby studované území bylo souvislé. Další důvodem pro dané vymezení oblasti je stejné vymezení s projektem "Obnova krajiny Kladenska narušené dobýváním" z důvodu spolupráce.


Geologická charakteristika
 
     Kladensko patří do České křídové permokarbonské pánve.

     Většinu oblasti pokrývá permokarbon kladensko-rakovnické pánve. Souvrství se skládají ze slepenců, pískovců, arkóz, prachovců, jílovců a uhelných souslojí. Permokarbonské vrstvy jsou porušeny poklesy směru SZ - JV. Permokarbonský komplex se dělí na kladenské, týnecké, slánské a líňské souvrství. Kladenské souvrství se dělí na starší radnické a mladší nýřanské vrstvy. Radnické vrstvy jsou z hlediska uhlonosnosti nejdůležitější jednotkou středočeského karbonu, jsou mocné až 110 m. Nýřanské vrstvy jsou mocné až 400 m, obsahují slepence a arkozovité pískovce. Týnecké souvrství leží v okolí Třebusic, má mocnost okolo 100 m.

     Z hornin svrchního proterozoika na tomto území převládají droby, nacházejí se u Otvovic. Další horniny tohoto geologického období jsou prachovce, břidlice a také silicity. Silicity jsou u východní hranice oblasti (Otvovice) a jižně od Kladna. Bazalt se nachází u severního okraje Otvovic.

     Terciér je na území vyvinut jen na malých plochách, a to jako pliocenní sedimenty nebo intruzivní vulkanity na Vinařické hoře. Většina území je pokryta tenkými kvartérními uloženinami. Eolicko - deluviální uloženiny pokrývají prostor mezi Zákolanským potokem a Otovicemi. Spraše a sprašové hlíny se nacházejí v rozsáhlých pokryvech mezi obcemi Stehelčeves, Dřetovice a Libochovičky.


Geomorfologická charakteristika
 
     Podle geomorfologického členění náleží dané území do provincie Česká vysočina, subprovincie Poberounská subprovincie, do Brdské oblasti a jeho celku Pražská plošina a do jeho podcelku Kladenská tabule (do okrsků Hostivická tabule, Slánská tabule, Turská plošina). Malá část sledované oblasti patří do celku Křivoklátská vrchovina a jeho okrsku Loděnická pahorkatina (Kamenné Žehrovice, Tuchlovice).
 
Oblast
  Název
 Provincie    Česká vysočina 
 Subprovincie    Poberounská subprovincie 
 Oblast    Brdská oblast 
 Celek    Pražská plošina
  Křivoklátská vrchovina  
 Podcelek    Kladenská tabule
  Lánská pahorkatina  
 Okrsek    Hostivická tabule
  Slánská tabule
  Turská plošina
  Loděnická pahorkatina  
     Nadmořská výška území se pohybuje od 195 m n. m. (katastr Otvovice, údolí Zákolanského potoka) do 445 m n. m.(jižní část katastru Tuchlovice).
Hydrologická charakteristika
 
     Území náleží do povodí řeky Labe, úmoří Severního moře. V oblasti se nevyskytují toky I. ani II. řádu, je tu jen jeden III. řádu a to Zákolanský potok.
Labe (I.) - Vltava (II.) - Zákolanský potok (III.) - Dřetovický potok (IV.)
Labe (I.) - Vltava (II.) - Zákolanský potok (III.) - Týnecký potok (IV.)
Labe (I.) - Vltava (II.) - Berounka (III.) - Loděnice (IV.)
Klimatické poměry
 
     Podle mapy klimatických oblastí ČSR (Geografický ústav ČSAV Brno, 1975), většina území náleží do klimatického regionu T2 - Teplý suchý a část do MT11 (Kamenné Žehrovice, Tuchlovice). Území tedy náleží ke klimatické oblasti vyznačující se dlouhým, teplým a suchým létem, teplým až mírně teplým jarem a podzimem a krátkou, mírně teplou, suchou až velmi suchou zimou s velmi krátkým trváním sněhové pokrývky.