Bylo vybrány čtyři oblasti pro časovou řadu snímků. Oblasti byly určeny po prostudování vývoje těžební činnosti sledovaného území a hlavně časového období vzniku největších antropogenních tvarů. Snímky byly vybrány s cílem zachycení největších změn.
Historické letecké snímky jsou z archívu Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce. Historické letecké snímky jsou z let 1953 a 1975 a jsou v měřítku 1:19 060 - 1:25 000.
Aktuální letecké snímky jsou z Magistrátu města Kladna, v měřítku 1: 2 000 pořízené společností Geodis Brno v roce 2001, novější snímky nebyly k dispozici.
Archivní letecké snímky byly dodány v digitální podobě na CD-ROM ve formátu tif. Letecké snímky nelze použít pro měření vzdáleností bez provedení geometrické korekce. Pro rektifikaci těchto snímků byla použita vrstva komunikací z DMÚ-25. Střední kvadratická chyba se pohybovala do 0,5 pixelu. Pro úpravu snímků byla použita extenze Image Analysis programu ArcView. Snímky byly ořezány (funkce Subset), zaostřeny (funkce Sharpen) a shlazeny (funkce Smooth). Pomocí těchto operací bylo dosaženo zvýraznění a odlišení sledovaných tvarů.
Vizuální interpretací předzpracovaných snímků byly určeny antropogenní tvary. Nad upravenými leteckými snímky byla provedena on-screen digitalizace objektů v programu ArcView.
Pro účely mé práce byla nejvhodnější metoda vizuální interpretace. U vybraných hald byla provedena řízená a neřízená klasifikace, ale výsledky byly velmi nepřesné. Podle těchto klasifikací bylo do kategorie haldy často zařazeno pole, proto sem tyto metody dále nepoužívala. Výsledky zpracování leteckých snímků jsou ve vázaných přílohách práce a na přiloženém DVD-ROM.