ÚVOD CÍLE DATA VÝSLEDKY ZÁVĚR SUMMARY

ANALÝZY A MODELOVÁNÍ VHODNOSTI KRAJINY PRO VČELAŘENÍ

diplomová práce

VÝSLEDKY

V práci byla modelována vhodnost krajiny pro včelaření. Modelování bylo rozděleno do dvou na sebe navazujících částí – modelování vhodnosti krajiny pro včelaření a modelování vhodnosti lokality pro umístění včelnice. V práci bylo pro modelování použito celkem 8 datových sad, ze kterých bylo odvozeno 9 faktorů podílejících se na vhodnosti krajiny pro včelaření. Nejdůležitějším faktorem byla vrstva využití území, která vznikla sloučením 3 datových zdrojů – Land Cover Map of Europe, Registru půdy LPIS a Kůrovcové mapy. Vliv topografie na včelaření byl modelován pomocí 3 vrstev – nadmořské výšky, orientace svahu a sklonu svahu. Dále byl modelován vliv klimatu. Jako vhodné ukazatele byly zvoleny průměrná teplota od května do září a průměrný srážkový úhrn za stejné období. Dalšími použitými vrstvami byla vrstva silnic pro modelování dostupnosti lokality autem, hustota zavčelení pro modelování rizik s ní spojených a vrstva zón vlivu komunikací.

VHODNOST KRAJINY PRO VČELAŘENÍ

Mapa vhodnosti krajiny pro včelaření popisuje vhodnost krajiny na základě několika faktorů, které zachycují její základní charakteristiky. Největší váhu na vhodnosti krajiny má využití území. Dále se na výpočtu s menší váhou podílí nadmořská výška a průměrná teplota a srážky od května do září.
Tisk
Vrstva vhodnosti krajiny je vzhledem ke způsobu výpočtu výrazně prostorově variabilní. Nejvyšší vhodnost krajiny pro včelaření obecně identifikujeme v oblastech s velmi vhodným využitím území (louka, pastvina, ovocný sad, les), nižší nadmořskou výškou (do 400 m n. m.) a zároveň s vhodnou teplotou a srážkami. Nejvyšší vhodnosti se však nenachází ve velkých nížinách a rovinách, protože tyto oblasti jsou intenzivně zemědělsky využívány. Nejčastěji naopak vysokou vhodnost mají topograficky členitější oblasti, které často bývají více zalesněné.

VHODNOST LOKALITY PRO UMÍSTĚNÍ VČELNICE

Mapa vhodnosti lokality pro umístění včelnice vychází z vrstvy vhodnosti krajiny pro včelaření a doplňuje ji o další faktory relevantní, jak v okolí potenciálního umístění včelnice, tak i právě a pouze v dané lokalitě. Mezi faktory relevantní v okolí potenciální včelnice patří jednak vrstva vhodnosti krajiny pro včelaření a dále hustota zavčelení a zóny vlivu komunikací. K faktorům relevantním pouze v dané lokalitě patří sklon a orientace svahu, dostupnost lokality autem a opět i zóny vlivu komunikací. Mapa vhodnosti lokality pro umístění včelnice může být kvalitní oporou včelařům při volbě stanoviště pro jejich včelstva.
Tisk
Největší souvislá oblast velmi vysokou vhodností lokalit pro umístění včelnice byla identifikována v severních a středních Čechách. Tato oblast se táhne celou Českou tabulí, nížinami v okolí řeky Labe a dále severně až k Lužickým horám a Českému Švýcarsku. Další oblasti s vysokou vhodností lokalit pro umístění včelnice lze nalézt v západních a jižních částech Středočeského kraje – v Křivoklátské vrchovině a v pásu okolo řeky Vltavy. Na Moravě se tak velké souvislé oblasti nenachází, pouze několik menších velmi vhodných oblastí v okolí Olomouce, severovýchodně od Brna a na samém jihu Moravy u hranic s Rakouskem.

MAPOVÁ APLIKACE

Obě výsledné vrstvy jsou dostupné také ve webové mapové aplikaci.