SROVNÁNÍ VHODNOSTI POUŽITÍ POZEMNÍCH FOTOGRAMMETRICKÝCH METOD PRO VIZUALIZACI GEOMORFOLOGICKÝCH OBJEKTŮ

Při zpracování této diplomové práce bylo nasnímáno množství různých objektů neživé přírody. Vyskytlo se ale velké množství problémů a různých omezení, kvůli kterým nebylo možné vytvořit prostorové modely všech tvarů. K finálnímu zpracování tedy byly použity snímky sesuvu v Halekovicích a malého sufozního tvaru u aktivní strže u obce Bohuslavice u Zlína.

Terénní šetření za použití laserového skeneru Leica proběhlo na lokalitách v Halenkovicích a Bohuslavicích, kde byla skenována oblast strže a sesuvu. Bohužel se ale jedná o zalesněnou oblast, kde občas prosvítalo slunce. Takovéto podmínky jsou ovšem pro PhotoModeler i PhoTopoL značně omezující a daná programová řešení nedokázala vytvořit žádný relevantní výstup a to kvůli špatné obrazové korelaci. To i přesto, že geometrie pořízených dat byla v pořádku.

geometrie

Pro použití PhotoModeleru v geomorfologii se ukázala velmi problematickou nutnost pořizovat data v přesně specifikované geometrii. Na nasnímání objektu pod správným úhlem a s dostatečným překryvem někdy bohužel prostě není dostatek místa, což se ukázalo jako mnohdy neřešitelný problém. Dalším problémem je také špatně rozpoznatelná textura oblastí, kdy automatické zpracování nedokáže dobře korelovat dané snímky a není tím pádem možné vytvořit věrný trojrozměrný model terénu.

geometrie