Výsledky

Hodnocení vlivu preferencí uživatelů a vybraných doporučení k písmu a popisu v mapách

Hlavním cílem magisterské práce Hodnocení vlivu preferencí a vybraných doporučení k písmu a popisu v mapách bylo zhodnocení, zda uživatelé pracují lépe s mapou odpovídající jejich preferencím nebo s mapou vyhotovenou na základě odborných doporučení. Tento cíl byl naplněn prostřednictvím sumarizace již existujících doporučení k tvorbě písma a popisu v mapách, zjištění uživatelských preferencí v dotazníkovém šetření, testování map podle preferencí i doporučení v ET experimentu a následným srovnáním a vyvozením závěrů.

Při vyhodnocení ET experimentu byly výsledky dávány do kontextu se zjištěnými uživatelskými preferencemi i vybranými doporučeními. Byly vyvozeny tyto závěry:

  • Jako minimální velikost písma volit alespoň 7 bodů, což odpovídá doporučení Voženílka, Kaňoka a kol. (2011) i nejčastěji preferované velikosti mezi respondenty dotazníku. (podkapitola 6.1).
  • S přihlédnutím k uživatelským preferencím používat velikost halo efektu dva body, v menších velikostech v bílém provedení (podkapitola 6.2).
  • Na základě předchozího vyhodnocení je autorkou práce doporučeno používat rozdíl minimálně 2 body, pokud však je žádoucí mít jistotu největší možné správnosti řešení, pak je vhodné použít rozdíl 3 body. (podkapitola 6.3).
  • Pokud by tvůrce mapy chtěl zajistit největší možnou správnou interpretaci kategorií popisu, pak by jednobodový rozdíl neměl vůbec používat, při použití dvoubodového rozdílu pak jev rozdělit maximálně do dvou kategorií a při rozdílu 3 bodů jej lze rozdělit až do tří kategorií. (podkapitola 6.4).
  • Používat uživateli preferované a ve vybraných doporučeních doporučované asociativní barevné rozlišení popisu, přestože v navrženém experimentu nebyly prokázány významné rozdíly v řešení. (podkapitola 6.5).