Závěr
Cíle diplomové práce byly rozděleny do teoretické a praktické roviny. V rámci teoretické části diplomové práce byl vytyčen jeden dílčí cíl, a to vytvoření přehledových karet k modelům, se kterými se studentka během studia dostupné literatury seznámí. Tyto karty měly shrnovat funkcionalitu a základní informace o jednotlivých nástrojích.
Informace o modelech byly sbírány z dostupné literatury, manuálů a webových stránek daných modelů. Autorka se snažila podchytit co nejvíce informací o popisovaných modelech. Celkem bylo vytvořeno 27 přehledových karet modelů.
V rámci praktické roviny byly cíle rozděleny do dvou částí. První část byla zaměřena testování citlivosti modelu Urban Planner. Prvním dílčím cílem této části byla snaha vyhodnotit nezbytnost jednotlivých vstupních faktorů, které vstupují do výpočtu potenciálu území pro jednotlivé pilíře – ekonomický, ekologický a sociální.
Během tohoto testování bylo postupně z výpočtů odebráno 25 vstupních faktorů. Čtyři z testovaných faktorů vstupovaly do ekologické pilíře, 9 faktorů do ekonomického a 12 faktorů do sociálního pilíře. Pro každý testovaný faktor byla vytvořena srovnávací karta, která srovnává výstupní rastr daného pilíře, který obsahuje všechny vstupní faktory a výstupní rast bez jednoho vstupního faktoru, tzn. bez testovaného faktoru. Srovnání bylo jednak vizuální, jednak statistické. Z vizuálního hlediska proběhlo odečtení obou rastrů pro znázornění rozdílů. Ze statistického hlediska bylo využito korelační matice, procentuálního porovnání rozdílných hodnot pixelů a zonální statistiky. U zonální statistiky byla jako zájmová zóna výpočtu zvolena oblast zasažená testovaným faktorem.
Během tohoto testování bylo vytvořeno celkem 25 srovnávacích karet. Díky výsledkům z tohoto testování bylo možné konstatovat, že faktory, které měly při modelování pilíře váhu větší než 10 % ovlivňují výpočet potenciálu nejvíce.
V dalším kroku mělo proběhnout testování citlivosti na výstupní rozlišení rastrů územního potenciálu. Výchozí nastavení rozlišení rastru je 10 m/px. Toto rozlišení bylo porovnáváno s nový rozlišením, a to s rozlišením 5 m/px, 25 m/px, 50 m/px a 100 m/px. I zde testování probíhalo z vizuálního a statistického hlediska.
V rámci této části tetování byly vytvořeny čtyři srovnávací karty. Nejvíce podobné výchozímu výstupnímu rozlišení rastru je rozlišení 5 m/px a naopak nejvíce odlišné je 100 m/px. Minimální je pak možné konstatovat rozdíl mezi rozlišením 25 a 50 m/px.
Třetím dílčím cílem bylo zhodnocení citlivosti modelu na vstupní data, respektive data s různou mírou generalizace. Do tohoto testování vstupovaly datové zdroje na úrovni obce, ORP a kraje. V každém z případů výpočtů bylo zájmové území navoleno hranicí obce. Testování probíhalo opět z vizuálního a statistického hlediska.
V rámci této části tetování byly vytvořeny tři srovnávací karty. Nejvíce bylo změnou datové sady ovlivněno testování v případě porovnání datových sad obec – kraj, a to tím, že byl v případě použití datové sady pro kraj výsledný potenciál posunut do nižších hodnot (cca 63 % hodnot). Menší posun do nižších hodnot je v případě srovnání datové sady ORP a obec (cca 37 %).
Výsledky z části zaměřené na testování citlivosti modelu budou přínosem nejen pro vývojáře modelu, ale i pro jeho uživatele. Napoví, který faktor má důležité zastoupení při výpočtu územního potenciálu, a tudíž jeho absence je z hlediska výpočtu nevyžádaná, a naopak, který faktor je možné při výpočtu opomenout. Dále napoví, které rozlišení je možné využít, aniž by bylo ztraceno větší množství informace oproti výchozímu nastavení rozlišení rastru.
Dalším hlavním cílem praktické části bylo otestování možnosti využití aplikace modelu Urban Planner na území většího rozsahu. V ideálním případě na území ČR. Tento výpočet se pro oblast celé České republiky podařilo zrealizovat. Do výpočtu ovšem vstupovala pouze necelá polovina vstupních faktorů. Zájmovou kategorií bylo „Bydlení“ s udržitelným scénářem výpočtu (33 % - 33 % - 33 %). Výpočet potenciálu proběhl s rozlišením 50 m/px.
Ze závěrečné části diplomové práce, je tak k dispozici mapa s vypočteným potenciálem území pro kategorii „Bydlení“ pro celou ČR. Tento výsledek je ojedinělý na našem území. Výpočet územního potenciálu zatím nikdy dříve neproběhl v rozsahu celého území republiky, nýbrž pouze na úrovni regionální.