Tato bakalářská práce zahrnovala nastudování operačního systému Linux, různých programovacích jazyků a programů a poté vybrání a zhotovení nejlepšího řešení pro každou aplikaci. Vzhledem k rozsahu tématiky - konverze vektorových formátu, transformace souřadnic, on-line monitoring, zobrazování na infopanelu, nebylo vždy možné testovat všechna možné řešení a vybrat nejlepší, ale muselo se na základě odborných internetových diskuzí vybrat nejvíce doporučované návrhy řešení a aplikovat pouze tato, nicméně myslím, že ve většině případů jsou zvolená řešení dobrá.
Slabinou této práce je, že její výsledky silně podléhají vnějším vlivům. Např. při on-line moritoringu je využíváno teplotní čidlo, které neprovozuje KGI, ale katedra optiky, takže záleží jen na nich, jak dlouho ho budou provozovat. Rovněž získávaní dat z webu a jejich prezentace záleží na tom, zda struktura stránek ČHMÚ zůstane taková jako je v současné době. Nicméně i poté lze tuto práci a zdrojové kódy využít jako podklad při vytváření podobných aplikací, například pro aplikaci, která by zobrazovala naměřená data z experimentální stanice KGI, nebo k získávání dat z jiných webových stránek a čidel.
Aplikace na převod vektorů mezi různými formáty, která funguje za základě knihovny GDAL/OGR využívá jen zlomku možností a jelikož se tato knihovna pořád vyvíjí pod dohledem Open source komunity, lze předvídat, že podporovaných formátu ještě přibude a u stávajících se zmenší omezení využití.
Aplikace na transformaci souřadnic využívá rovněž pouze malý zlomek potenciálu použité knihovny PROJ, která umožňuje přepočet mezi opravdu velkým množstvím souřadných systému.
Aplikace na výpočet statistických veličin počítá jenom nejzákladnější statistické charakteristiky pro potřebu rychlého zhodnocení datového souboru a není jejím cílem plnit funkci statistického programu. Pro statistické analýzy doporučuji Open source program R, který umožňuje jednak statistické výpočty, tak i vytváření grafů ap.
Řešení tvorby automatické prezentace obrázků na infopanelu se postupně rozrostlo jednak v prezentování obrázků, jednak v zobrazování aktuálních zpráv stahovaných ze čtyř různých internetových zdrojů. Dvoje zprávy jsou tvořeny z RSS kanálů, dvoje z obsahu webových stránek. U těchto je stejné riziko jako u on-line monitoringu, že tvorba těchto aktualit bude bez problémů pouze do té doby, než změní strukturu stránek. U zpráv tvořených z RSS kanálů je teto riziko podstatně menší. Tato aplikace byla od začátku řešena s důrazem na automatizaci úkonů, tedy z potřebou minimálních ručních zásahů do tvorby prezentace. Tento přístup v tomto případě ale zřejmě není nejvhodnější, jelikož neumožňuje uživatelsky příjemně měnit stanovený harmonogram prezentace, což při prezentaci na infopanelu může být často potřebné.
[ nahoru ]