Úvod
Hasičský záchranný sbor je složen nejen z hasičů, kteří zachraňují lidské životy, zvířata, majetek a jsou připraveni kdykoliv k nasazení svých životů, ale i z pracovníků, kteří mají velmi důležitou roli v případě řešení mimořádných událostí většího rozsahu a k tvorbě podpůrných materiálů.
Tito pracovníci připravují datové podklady pro využití v případě přírodních či jiných katastrof. Je velmi důležité, aby byli připraveni na tyto situace a měli přehled o lidech, kteří by mohli být daným problémem ohroženi (počet obyvatel obce, počet zaměstnanců velkých firem, počet studentů navštěvujících školní zařízení v obci, …) a zda se v zasažené lokalitě nacházejí nebezpečné objekty, které by mohli např. kontaminovat své okolí a tím ještě více ohrozit obyvatele atd.
Veškeré problémy je nutné řešit velmi rychle, protože právě čas je rozhodujícím faktorem, mnohdy mezi životem a smrtí. Rychlé nasazení záchranných složek je bráno za automatické. Práce na přípravě podpůrných materiálů je někdy ovšem zdlouhavá. V případě některých pravidelných analýz nad daty se jedná o práci i na několik dní nebo týdnů.
Základním softwarovým řešením geografických informačních systémů využívaných v rámci hasičských záchranných sborů je program ArcGIS. Pro usnadnění některých analýz lze sestavit speciální nástroje v prostředí Model Builder. Dílčí kroky analýz lze spojit do jednoho nástroje, který práci značně urychlí. Právě tato vize byla motivací pro sestavení dvou typů toolboxů obsahující modely, které zajistí pravidelné vyplnění tabulek zásahových obvodů a vytvoření ořezů vybraných vrstev.
V rámci bakalářské práce byla zahájena spolupráce na řešené problematice s Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje.