Použité metody a data

Použitá data

Veškerá použitá data shrnuje následující tabulka:

ProducentObjektFormátAktuálnostMěřítkoMarxan/GLOBIOPřístup k datům
GeofabrikSilniceSHP20201 : 10 000G[1]
GeofabrikŽelezniceSHP20201 : 10 000G[1]
ČSÚPočet obyvatel v obcíchCSV43831G[2]
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.Využití půdy na biotopové úrovniSHP20191 : 10 000G+M[3]
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.Spad dusík. látekGeoTIFF2018500 × 500 kmG[3]
ARCDATA PRAHA, s.r.o. ZÚObceGDB20161 : 500 000G[4]
ČÚZKOrtofoto2021(2 x 2,5 km)G[5]
Hexagon. síť o velikosti 1 haSHP20201 : 10 000M[3]
AOPK ČRHranice CHKO BeskydySHP20201 : 10 000G+M[6]
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.Hodnoty citlivosti biotopůCSV2020G[3]

[1] https://download.geofabrik.de/europe/czech-republic.html
[2] https://www.czso.cz/csu/czso/databaze-registry
[3] Od vedoucího práce
[4] https://www.arcdata.cz/produkty/geograficka-data/arccr-500
[5] https://geoportal.cuzk.cz/WMS_ORTOFOTO_PUB/WMService.aspx
[6] https://gis-aopkcr.opendata.arcgis.com/

Vrstva mapování biotopů – VMB

Vrstva mapování biotopů (dále jen VMB) je výsledkem projektu mapování biotopů (v měřítku 1 : 10 000) v České republice, který započal roku 2000, a to za účelem vytvoření expertních datových zdrojů sloužících ke konceptu evropsky významných lokalit (EVL) pro stanoviště v soustavě Natura 2000. V roce 2005 byla dokončena, z čehož vyplývá, že dříve zmíněný cíl je dnes už prakticky naplněn. VMB disponuje s informacemi o stavu a výskytu přírodních biotopů v ČR. Aktualizace dat stále probíhá s dvanáctiletým cyklem. Vrstva je součástí druhé úrovně testování možné míry a soulad vstupních dat (zdroj, způsob generování aj.) při zachování aplikační logiky modelů.Integrace VMB s konsolidovanou vrstvou ekosystémů Kombinované vrstvy dala vzniku (polygonové) tzv. Detailní kombinované vrstvy (DKV). Vrstva obsahuje data o 152 typech biotopů v celé České republice.

Použité metody

V této práci je použito několik následujících metod a přístupů. Program Marxan k výpočtům řešení využívá metodu simulated annealing. Hodnocení stavu degradace biodiverzity probíhá na základě výpočtů hnacích sil průměrného zastoupení druhů. Byl také použit integrovaný přístup obou modelů a testování míry integrace.

Metoda BVM

Metodu BVM uvedl Josef Seják spolu s řešitelským kolektivem v roce 2003. Metodu lze primárně využít ke kvantifikaci ekologické ztráty způsobené vlivem přeměn přírodní krajiny, revitalizačních akcí i pro makroekonomické odhady vývoje přírodního kapitálu. Metoda nevyjadřuje, ale charakterizuje ekosystémové souvislosti fungování krajiny. Princip metody spočívá v mezidisciplinárních odborných hodnoceních všech různých druhů biotopů, jež se vyskytují na určitém území. První aplikování metody proběhlo v Hesenku, avšak později byla použita i na území ČR. Vychází z tzv. hesenské metody a reflektuje zvláště aspekty biodiverzity biotopů jako určitých prostředí pro určité druhy rostlinné a živočišné složky. Patří zde aspekty jako jsou např. přirozenost, ohrožení, citlivost či vzácnost typu biotopu. Bodové hodnoty biotopů jsou převedeny na peněžní hodnoty pomocí průměrných národních nákladů potřebných k dosažení přírůstku jednoho bodu, tj. nákladů na udržování a zlepšování biotopů jako specifických prostředí pro zdravé ekosystémy (Seják a kol., 2003). Metoda BVM byla v práci použita k výpočtům hodnot bodové ceny krajiny Cost v rámci použití modelu Marxan.

Metoda modelu Marxan

Marxan analýza je primárně založena na metodě zvané simulated annealing. Jedná se o stochastický optimalizační algoritmus, jež prohledává definovaný prostor. Je charakteristický svou rychlostí a přesností. Využívá princip objektivní funkce, jež pracuje s dalšími optimalizačními metodami, např. greedy algorithm. Výpočty modelem Marxan byly realizovány pro tři základní scénáře s rozdílnými hodnotami vstupních parametrů, dále pak bylo provedeno pokročilé zpracování výpočtů. Pro generování vstupních souborů v QGIS byl použit zásuvný modul CLUZ.

Metoda modelu CZ-GLOBIO

Metoda aplikace modelu CZ-GLOBIO spočívá ve výpočtu dílčích hnacích sil (dále driverů) průměrného zastoupení druhů MSA (Mean Species Abundance). Matematickým vynásobením hodnot dílčích driverů lze získat hodnoty pro výsledný index 𝑀𝑆𝐴(𝑡𝑜𝑡) – indikátor stavu narušenosti přírodnosti.


𝑀𝑆𝐴(𝑡𝑜𝑡) = 𝑀𝑆𝐴𝑙(𝑢) × 𝑀𝑆𝐴(𝑓) × 𝑀𝑆𝐴(𝑖) × 𝑀𝑆𝐴(𝑛) × 𝑀𝑆𝐴(cc)


𝑀𝑆𝐴(𝑡𝑜𝑡) – indikátor průměrného zastoupení druhů
𝑀𝑆𝐴𝑙(𝑢) – driver využití země
𝑀𝑆𝐴(𝑓) – driver fragmentace území
𝑀𝑆𝐴(𝑖) – driver vývoje infrastruktury
𝑀𝑆𝐴(𝑛) – driver ukládání atmosférického dusíku
𝑀𝑆𝐴(cc) – driver klimatické změny.

Proto bylo nutno zpracovat vstupní data využití země, množství ukládání atmosférického dusíku, míry infrastruktury, míry fragmentace území pro lokalitu CHKO Beskydy v prostředí GIS.

Metody integrace

Testování integrace modelů vychází z několika dílčích přístupů. Prvním z nich je testování aplikace obou modelů v jednotném GIS rozhraní (ArcGIS a QGIS). Dále testování možné míry a souladu vstupních dat (výchozí datový zdroj, způsob generování) v obou zmíněných GIS. Závěrečný přístup spočívá v navržení a testování minimálně třech různých pracovních postupů, při kterých modely vzájemně využívají své jednotlivé výstupy ke kalibraci a rozšíření vstupních informací. První postup se týká výpočtů pomocí Marxan analýzy jednotlivých modifikací, vypočtených individuálně pro dané scénáře. Druhý postup spočívá ve výpočtu modifikovaných hodnot v modelu Marxan, kde figurovaly hodnoty MSAf a MSAtot jako modifikátory hodnot vstupních parametrů. Posledním pracovním postupem je integrace na úrovni interpretace.

CZ-GLOBIO

Model CZ-GLOBIO je určen pro odhad potenciální ztráty druhů na stanovišti se sníženým stupněm přirozenosti vlivem lidské činnosti pomocí indexu MSA (Mean Species Abundance). Tento index je založen na vztazích mezi vybranými hnacími silami a dopady na druhovou diverzitu na základě současných poznatků. Hodnoty MSA dosahují rozpětí hodnot od 0 do 1 (0–100 %).
Hodnota MSA = 1 odpovídá zachování všech původních druhů v nenarušených ekosystémech a hodnota MSA = 0 vyjadřuje zcela pozměněný ekosystém bez původních druhů.
Pro posouzení přirozenosti ekosystémů byly vybrány následující 4 hlavní hnací síly ekosystémů s přímým dopadem na druhovou diverzitu: intenzita využití krajiny (MSA_LU), rozvoj infrastruktury (MSA_I), fragmentace území (MSA_F) a atmosférická depozice dusíku (MSA_N). Princip modelu je postaven na sadě regresních rovnic popisujících vliv jednotlivých hnacích sil na biodiverzitu.

MARXAN

Cílem modelu Marxan je návrh území v rámci plánování ochrany.
Model rozděluje zájmové území do tzv. planning units, které nabývají tvarově a velikostí pravidelné čtvercové nebo šestihranné bunky, jež zahrnují všechny uživatelem definované prvky, jež mají být chráněny – conservation features.
Planning units se dělí na jednotky, nacházející se v již dostatečně chráněných územích (Conserved); jednotky které lze vybrat k ochraně, pokud obsahují cenné CF (Available) a jednotky vyloučené z výběru, např.
v zastavěné oblasti nebo na orné půdě (Excluded).
Za dostatečně chráněná území považujeme přísně chráněné části velkoplošných chráněných území
a maloplošná chráněná území s přísnou ochranou stanovišť, nacházejících se ve větších chráněných oblastech s přítomností ochranné zóny.