Teoretické metody vizualizací
Liniová metoda
Linie vyjadřují dynamiku zobrazovaného jevu (např. jeho změnu v čase a prostoru). Liniová metoda je jednoduchý a základní způsob vizualizace pohybových dat a je také nejméně náročná na zkušenosti zpracovatele. Když už se pohybová data vizualizují, velká většina je zobrazena právě touto metodou. K vizualizaci nám teoreticky stačí dvě různé souřadnice, které se následně spojí liniovým symbolem. Liniový symbol je tvořen čtyřmi atributy, a to strukturou, orientací, výplní a tloušťkou (Voženílek, Kaňok a kol., 2011). Pro liniovou metodu platí všechna kartografická pravidla v symbologii a zobrazení prvků v mapovém okně. Tato vizualizace se jeví jako nejvhodnější pro měření vzdáleností pohybu na mapě.
Animace
Animace je způsob vytváření zdánlivě se pohybujících věcí (Reas, Fry, 2014). Společně s tzv. flow mapou je animace nástroj, jak data vizualizovat dynamicky. K tomu, aby výsledek vypadal dobře, je potřeba velké množství bodů. Pokud je k dispozici bodů málo, zobrazuje se animace trhaně a neplynule. Animaci nám umožňuje přímo v programu vytvořit ArcMap. Druhá, ale pracnější varianta, nabízí vytvořit animaci ze skupiny vytvořených snímků nebo map.
Heat mapa
Heat mapa je grafická reprezentace, kde jsou jednotlivé individuální hodnoty obsaženy v matici a jsou zvizualizovány barvami (Wilkinson, Friendly, 2008). Touto vizualizací lze zobrazit největší hustotu výskytu bodů v prostoru, čímž se získá informace o jádrových oblastech. Existují i další subtypy heat map, a to například tzv. tree map (v překladu stromová mapa), nebo tzv. mosaic plot. Společně s metodou home range je tento způsob zobrazení dat plošný.
Cluster
Cluster, neboli shluková analýza, je vícerozměrná statistická metoda, která se používá ke klasifikaci objektů. Analýza slouží k seskupení objektů do skupin podle toho, aby si byly objekty stejné skupiny podobnější než objekty jiných skupin (A. Lukasová, J. Šarmanová, 1985). Tato metoda je z důvodu použitelnosti testována na více datových sadách spojených v jeden celek.
Home range
Home range, neboli domovský okrsek, je území, na kterém se daný živočich pohybuje po určitou dobu svého života. Existuje několik typů určování home range, a to například MCP, LoCoH, atd. (více typů a jejich popis viz 3.2 Využití prostoru). Jednotlivé typy určení home range se vymezují jiným způsobem, proto je zajímavé sledovat, jak velké změny nastanou ve výsledné obývané ploše. Analýza home range je spolu s heat mapou oproti ostatním metodám metodou plošných znaků. Hlavní atribut, který tedy lze porovnávat, je plošná výměra území.
Flow mapa
Flow mapa, nebo-li mapa toků, je směs mapy a vývojového diagramu, která ukazuje pohyb objektu z jednoho místa do druhého (Dent, 1999). Dle Harris (1999) může být flow mapa použita k vizualizaci jak hmotných, tak nehmotných věcí, tedy víceméně k vizualizaci všeho. Aby byla naplněna podstata definice flow mapy, je pro její vizualizaci užívaný znovu datový celek obsahující hodnoty z více datových sad různých objektů. Flow mapa může být zobrazena staticky, nebo také dynamicky.