Autorka práce: Kristýna LEMIEROVÁ

E mail: Kristyna.Leimerova@seznam.cz

Vedoucí práce: Mgr. Jana SVOBODOVÁ

Katedra geoinformatiky

Univerzita Palackého v Olomouci

Bakalářská práce ke stažení

Závěr

Bakalářská práce byly zpracovávána na katedře geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Cílem této práce bylo vytvořit postup tvorby DMR v prostředí Erdas Imagine (LPS) ze stereopáru senzoru Aster. Podle tohoto postupu by měl být každý student geoinformatiky vytvořit vlastní DMR. Vypracovaný postup lze aplikovat i na stereopáry jiných družicových senzorů, které snímají tzv. řádkováním.

Teoretická část se zabývá popsáním principu stereoskopie, charakteristikou senzoru Aster a jeho produktů se zaměřením na data úrovně 1A, popis zájmového území a použitých data a softwaru.

V praktické části bylo kromě postupu tvorby DMR vytvořeno šest 3D shapefilů z bodů poskytnutých ČGS a šest 3D shapefilů z bodů jejichž výšky byly přiřazeny z volně dostupného modelu SRTM. Ten byl zároveň použit jako referenční model pro verifikaci vzniklých DMR. Šestici 3D shapefilů vždy tvořily výstupy s prostorovým rozlišením 45, 90 a 160 m při použití 50% a 100% prostorového rozlišení snímku.

Všech dvanáct vzniklých gridů (vytvořené z shapefilů) bylo odečteno od příslušného výřezu SRTM a byly se SRTM a navzájem mezi sebou porovnány t-testem. Pro gridy absolutních hodnot rozdílů byly vytvořeny histogramy.

Z vizualizace gridu absolutních hodnot rozdílů vyplývá, že výškové hodnoty DMR vytvořených pomocí bodů, kterým byly přiřazeny výšky ze SRTM se tomuto modelu podobají více než hodnoty DMR, kde byly použity body zaměřené přijímačem GPS. Směrodatná odchylka absolutních hodnot rozdílů jednotlivých gridů a SRTM se v prvním případě pohybuje okolo 15 m, v případě druhém hodnota kolísá okolo 20 m.

Metoda tvorby DMR ze stereopáru je vhodná pro modelování výšek území, pro něž nejsou dostupné jiné zdroje, ze kterých by se DMR dal vytvořit. Jedná se o oblasti, které nejsou podrobně zmapovány a proto se satelitní snímek stává jednou z mála možností pro tvorbu DMR.

K bakalářské práci byly rovněž vytvořeny webové stránky, poster a videa s dovysvětlujícím postupem a průletem nad ortorektifikovaným snímkem, které jsou součástí příloh na DVD.