Autorka práce: Kristýna LEMIEROVÁ
E mail: Kristyna.Leimerova@seznam.cz
Vedoucí práce: Mgr. Jana SVOBODOVÁ
Katedra geoinformatiky
Univerzita Palackého v Olomouci
Bakalářská práce ke staženíK vypracování teoretické části bakalářské práce bylo nutné nastudovat informace ze zdrojů, které jsou uvedeny v použité literatuře. Jedná se především o studium principu vzniku stereopárů, úrovní dat pořízených senzorem Aster, ze kterých jsou dvojice snímků tvořeny, typů DMR a možností jejich tvorby.
K provedení praktické části týkající se vypracování postupu tvorby DMR ze stereopáru senzoru Aster v prostředí Erdas Imagine bylo nutné nastudování manuálů pro použitý software (Erdas Imagine 9.3, LPS Project Manager 9.3, LPS Automatic Terrain Extraction 9.3), osvojení si práce v těchto programech, získání vhodných dat a následné generování DMR.
Při tvorbě DMR ze stereopáru do prostředí Erdas Imagine primárně vstupuje snímek, který byl získán ve formátu *.hdf. Příslušná dvě pásma původního snímku byla exportována do souborů *.img, což je základní formát pro práci v programu Erdas Imagine. Jako další vstup jsou též potřebné kontrolní body, které lze získat různými způsoby. Tato práce zkoumá dva přístupy – tvorbu DMR pomocí bodů poskytnutých Českou geologickou službou (ČGS), která v dané oblasti prováděla v letech 2003 - 2006 měření a tvorbu DMR z bodů jejichž zeměpisné souřadnice byly určeny pomocí panchromatického snímku z Landsatu (skener ETM+) a výšková informace byla dodána z DMR Shuttle Radar Topography Mission (SRTM). Použitá data jsou blíže popsána v následujících kapitolách.
V obou případech bylo použito dvanáct kontrolních bodů, ze kterých bylo vygenerováno minimálně třicet vázacích bodů. Ze všech kontrolních i vázacích bodů byl generován DMR jako 3D shapefile v šesti různých verzích a to prostorovém rozlišení 45, 90 a 160 metrů při použití 100% nebo 50% prostorového rozlišení snímku. Pro oba zkoumané přístupy bylo vytvořeno šest různých DMR, dohromady tedy dvanáct.
Z 3D shapefilů bylo v ArcGISu 9.3 vytvořeno dvanáct různých TINů, které byly následně konvertovány na grid s příslušným rozlišením (45, 90 a 160 m)
Všechny gridy byly následně srovnány se SRTM pro danou oblast formou grafického znázornění prostřednictvím gridu absolutních hodnot rozdílů pro jednotlivé typy DMR, tabelárně porovnáním maxima, minima, průměru a směrodatné odchylky a na závěr byly gridy porovnány t – testem ve volně dostupném program R verze 2.8.1.
Prvním a podstatným krokem je import snímku ve formátu HDF do souboru s koncovkou *.img. Toto je základní formát pro práci v produktu Erdas Imagine a LPS. Importem vzniknou dva snímky již přímo dvou konkrétních pásem – 3n a 3b. Každé pásmo je nutno importovat zvlášť. Po provedení importu je nutné zkontrolovat, jestli proces proběhl správně. Je možné tak učinit pohledem na metadata snímku (Tools – Image Information…). Pokud je snímek bezchybně importován, měly by být v okně „ImageInfo“ zobrazeny záložky - General, Projection, Histogram, Pixel Data, HDF Global Attributes, Band Pass, HDF Band Attributes. Záložka „Projection“ logicky neobsahuje žádné údaje, protože původní snímek není v souřadném systému. Poslední tři záložky jsou specifické pro snímek z Asteru. Pokud soubor *.img tyto tři záložky neobsahuje, je nutné snímek importovat znovu. Pro vytvoření DMT je nejdříve potřeba dané *.img soubory připravit pomocí LPS Project Manager (nadstavba LPS ATE rovněž pracuje v prostředí LPS Project Manager). Zde je vytvořen blokový soubor, se kterým je dále možno v tomto prostředí pracovat. Jsou zde určeny GCP (ground control points) neboli kontrolní body a vázací body. Pomocí všech referenčních bodů s úplnými souřadnicemi je vytvořen výsledný DMT pomocí LPS ATE.