Autorka práce: Kristýna LEMIEROVÁ
E mail: Kristyna.Leimerova@seznam.cz
Vedoucí práce: Mgr. Jana SVOBODOVÁ
Katedra geoinformatiky
Univerzita Palackého v Olomouci
Bakalářská práce ke staženíJedná se o snímek pořízený senzorem Aster v roce 2001. Jedná se o negeoreferencovaný snímek úrovně 1A, která je již podrobně popsána výše. Česká geologická společnost (ČGS) zakoupila produkt tétoúrově, což je v podstatě nejnižší prodávaná varianta. Snímek není geometricky korektní ani radiometricky kalibrovaný, avšak všechny údaje pro tyto úpravy se nacházejí v metadatech, která jsou součástí produktu.
Snímek byl zapůjčen Českou geologickou společností, která v oblasti mongolského Altaje vedla projekt „Geologické mapování Mongolského Altaje v měřítku 1 : 50 000“, který proběhl v období 2003 – 2007. Cílem projektu bylo sestavení geologické mapy a mapy geochemických anomálií v oblasti východního Mongolského Altaje v měřítku 1 : 50 000 s důrazem na ložiskovou problematiku území. Kromě toho byly sestaveny i hydrogeologické mapy oblasti v měřítku 1 : 100 000. Geologické mapování proběhlo v úzké kooperaci s místními geology (MRPAM, GIC, MTU)
Terra je první multioperační družicí systému EOS, která pracuje v datovém informačním systému EOSDIS (EOS Data Information System). Systém EOS byl vyvinut pro sběr dat a poskytování komplexního přehledu dynamických součástí atmosféry a zemského a vodního povrchu. Zároveň byl tento datový informační systém založen k ovládání nebývalého objemu dat, která jsou pořizována systémem satelitních senzorů. Práce EOSu vyžaduje pořizování, zpracování a distribuci dat k jejich následné analýze a interpretaci. Plán EOSu k tomuto účelu obsahuje více než 30 nástrojů vyrobených pro monitorování fyzikální a biologické součásti biosféry. Kvůli změnám v rozpočtu byly některé senzory přepracovány nebo vyškrtnuty z plánu. Klíčové součásti v čele s EOSDISem je 8 aktivních archivních center (DAAC), která byla založena ke zpracování a distribuci dat. Každé archivní centrum se specializuje na konkrétní typ dat (zemské procesy, polární procesy, procesy mořského ledu a hydrologie) s cílem poskytování trvalého přístupu k dtatům širokému okruhu uživatelů. Komponenty EOSDISu jsou elektronicky propojeny, takže uživatel má rychlý přístup k archivům, indexům a datům ze svých vlastních institucí.
Aster se skládá ze tří oddělených nástrojových subsystémů – VNIR (rozlišení 15 m, 3 pásma + přídavný zpětný teleskop – pásmo 3B), SWIR (rozlišení 30 m, 6 pásem), TIR (rozlišení 90 m, 5 pásem). Každý subsystém pracuje se svým vlastním teleskopem. Subsystém VNIR obsahuje dva na sobě nezávislé teleskopy sestavené tak, aby minimalizovaly distorzi na snímcích, které pořizují zpětné a nadirové teleskopy. Detektor pro každé z pásem se skládá z 5000 součástek CCD. Pouze 4000 těchto částí je použitelných v kterémkoliv čase. Mezi pořízením snímku zpětným a nadirovým teleskopem je časový interval. Za tu dobu se vlivem rotace Země posune střed snímku. VNIR subsystém extrahuje správných 4000 pixelů odpovídající poziční informaci poskytované platformou EOS.
Aster produkuje data ve dvou úrovních L1A (Level 1 A) a L1B (Level 1B). Data L1A jsou formálně definována jako nezpracovaná data v plném rozlišení. Tato data se skládají ze snímků, radiometrických a geometrických koeficientů a dalších pomocných údajů bez využití koeficientů ve snímcích, aby tak byly uchovány původní hodnoty dat. Data L1B vznikají použitím koeficientů radiometrické kalibrace a geometrického převzorkování. Všechna získané snímky jsou zpracovány do L1A. Limit pro uložení snímků přímo na palubě je asi 650 snímků L1A za den. V úrovni 1B činí limit 310 snímků za den. Množství snímků této úrovně závisí na výskytu mračen. Hlavními kroky ke zpracování dat do úrovně 1A jsou – plán na získávání snímků pro jeden den je generován v Japonsku v ASTER GDS a je posílám do EOC (EOS Operationes Center) a zároveň je tento program odeslán na Terru. Ta vysílá data úrovně 0 (Level – 0) přes TDRSS (Tracking and Data Relay Satelite System) do pozemních přijímacích stanic ve White Sands v Novém Mexiku. Tt o data jsou dopravena do EDOSu (EOS Data Operations System). EDOS posílá předzpracovaná data ASTERu GDS v Tokiju. Zde se data z úrovně 0 zpracovávají do úrovně 0A, což zahrnuje rozbalení dat úrovně 0, rozdělení snímkových dat do spektrálních pásem v BSQ formátu, data SWIR a TIR jsou přeorientována z důvodu vyvážení pro konfiguraci střídavého uspořádání a korekce geometrického systému. Radiometrické koeficienty jsou generovány s využitím reálných hodnot teploty z pomocných dat. ASTER GDS poté zasílá výsledná data ve formě L1A a L1B do LP – DAAC k archivaci, distribuci a zpracování do vyšších datových úrovní.
Původní data úrovně 1A jsou rekonstruována z úrovně 0. Tento produkt obsahuje rozložená, demultiplexovaná a srovnaná nástrojová snímková data s geometrickými korekčními koeficienty a radiometrickými kalibračními koeficienty, které jsou k produktu připojené, nejsou však ještě použité. Tyto koeficienty zahrnují korekce pro SWIR paralaxu stejně jako pro záznam inter a intra teleskopu (chyba SWIR paralaxy je zapříčiněna kompenzací v zarovnání detektoru v podélném směru a závisí na vzdálenosti mezi letadlem a pozorovanou částí zemského povrchu. Paralaktické korekce SWIR pásma jsou uskutečněné technikou porovnávání snímků nebo hrubou DEM databází, závisí na oblačnosti. Letecké pomocná a inženýrská data jsou zde také začleněna. Radiometrické kalibrační koeficienty, sestávající z informace o ofsetu a citlivosti jsou generovány z databáze všech detektorů a jsou periodicky aktualizovány. Geometrické korekce jsou souřadnicové transformace pro spoluzápis z pásma do pásma (band to band). SWIR a VNIR data jsou 8 – bitová a mají variabilní nastavení výsledku. TIR data jsou 12 – bitová s jediným výsledkem. Struktura dat úrovně 1A uvnitř produktu je na obrázku. Toto je HDF – EOS formát.