bakalářská práce Martina HOVORKOVÁ vedoucí práce: Mgr. Pavel SEDLÁK, Ph.D.

Závěr

Cílem bakalářské práce bylo nastínit možná využití dat dálkového průzkumu Země při tvorbě mapy vegetačního pokryvu části NP Katon-Karagaj. Součástí byla také tvorba vektorové databáze a komplexní charakteristika zájmového území s využitím GIS.

Rešeršní část textu se věnuje vysvětlení základních principů projevu vegetace na satelitních snímcích a současným klasifikacím vegetačního pokryvu. Blíže je také popsáno geografické vymezení a charakteristika zájmového území, protože mapové výstupy práce byly vytvořeny pro účely dokumentace terénního výzkumu právě v oblasti NP Katon-Karagaj.

Dále byl popsán postup a zpracování praktické části práce, jejíž prvním krokem bylo vytvoření vektorové databáze. Ta se stala podkladem pro zpracování komplexní charakteristiky zájmového území, a ta poté společně se satelitními snímky podkladem k tvorbě mapy vegetačního pokryvu. Pomocí nástrojů GIS tak byla vytvořena topografická mapa a charakteristiky DMR - výšková členitost, orientace, sklon a oslunění reliéfu. Díky metodám DPZ byly vytvořeny dvě mapy vegetačního pokryvu. Jedna pomocí neřízené a druhá pomocí řízené klasifikace.

Mapa vegetačního pokryvu určená řízenou klasifikací sice v porovnání s referenčními daty dosáhla horšího výsledku než mapa určená metodou neřízené klasifikace, ovšem na druhou stranu se díky ní podařilo detekovat více informačních tříd, což je pro mapovaní vegetačního pokryvu přínosnější.

Lze tvrdit, že cíle bakalářské práce byly splněny a její výsledky poslouží k doplnění již proběhnutého, případně navazující terénního výzkumu v zájmové oblasti.

© 2007 UP Olomouc | Katedra geoinformatiky