|
Diskuze
Bakalářská práce Mapa vegetačního pokryvu (NP Katon-Karagaj, Altaj, východní Kazachstán) se zabývá tématem, které je jednou ze základních úloh dálkového průzkumu Země. Vzhledem k lokalizaci zájmového území byla podstatná část materiálů v ruském jazyce. To současně s tím, že mapové podklady nebyly zcela čitelné, práci poměrně zpomalovalo.
Aby byl při praktickém řešení zaručen kvalitní výsledek, měly by k tomu být kvalitní referenční data. Tento problém nastal v případě klasifikace satelitních snímků. Při terénním výzkumu v NP Katon-Karagaj byly totiž zaměřeny body, které měly sloužit jako hlavní identifikátory pro rozlišování vegetačních druhů. Jejich hustota však neodpovídala rozlišení dostupných snímků, takže muselo být přistoupeno k metodám zvýraznění. Pomocí nich se sice daly rozlišit druhy vegetace, ovšem za cenu zredukování legendy. Botanik, který tamější výzkum prováděl vymezil celkem 18 tříd a podtříd, jenže vzhledem k použitým metodám se podařilo detekovat jen 8 základních tříd. Tento fakt by mohl být poučením pro další terénní výzkum v oblasti. Výsledek zřejmě ovlivnily i analyzované satelitní snímky obsahující poměrně vysoké procento oblačnosti, která se bohužel vyskytovala zejména nad mapovanou oblastí.
Je třeba kriticky říci, že tyto negativní fakta byla naopak přínosem při osvojování programových prostředků pro zpracování dat dálkového průzkumu Země. Díky hledání náhradního řešení se tak rozšířil obzor možností využívaných technik.
Tato bakalářská práce by kromě praktického využití výsledků, což byl hlavní cíl, mohla posloužit také jako návod pro další práce řešící podobnou problematiku.
|