závěr
Tato bakalářská práce je věnována stanovení rizika ohrožení vodní erozí na základě modelu USPED. Část bakalářské práce se zaobírá literární rešerši, kde je popsána vodní eroze a kategorie vodní eroze a její dopady na krajinu. V rešerši je také zahrnut přístup jejího stanovení na základě modelů eroze. Největší prostor je věnován modelu USPED, na jehož základě je eroze v této práci stanovena. Pro model USPED jsou také podrobně rozebrány a popsány jeho dílčí koeficienty, význam těchto faktorů a interpretace. V neposlední řadě byly rozebrány a popsány matematické vztahy modelu USPED.
Praktická část, tedy samotný cíl bakalářské práce, je ohodnocení rizika vodní eroze, které bylo popsáno v kapitole Vlastní řešení. Výpočty a ohodnocení bylo počítáno pro experimentální území nacházející se v obci Vysoké Pole. Výpočet byl proveden ve dvou fázích. První fáze, první výpočet, se vztahuje pro cele území experimentální lokality. Druhá fáze, výpočet, se vztahuje pouze na jednu čtvrtinu území experimentální lokality a to z důvodů absence dat z LIDAR pro celou lokalitu.
Ohodnocení vodní eroze bylo provedeno na základě platné metodiky v České republice. Výstupem práce bylo pak tabelární porovnání výsledků a vyhodnocení stanovení nadlimitní eroze, a to jak v absolutních, tak i v relativních jednotkách. Závěrem byly výsledky vizualizovány dle jednotlivých kategorií míry ohrožení erozí.
Výsledky ohrožení vodní erozí přinesly celkem tři výpočty. První výpočet byl proveden nad celým zájmovým územím. Zde bylo dospěno k závěru, že k erozi podléhá 48,16% území, stav bez eroze zaujímá 21,12% území, k depozici erodovaného materiálu dochází na 30,71 % území a nadlimitní eroze hrozí na 6,77% území z rozlohy celého zájmového území. Další dva výpočty jsou vztaženy pro území velké přibližně 25% z rozlohy experimentální lokality. Avšak při pohledu na relativní výsledky dvou dalších výpočtů, můžeme říci, že dochází ke korelaci s relativními výsledky vztažené pro celé zájmové území.