Před samotným skenováním bylo potřeba vypracovat nějakou základní metodiku, v rámci které se bude následně testovat. Nejprve bylo nutné si objekty rozdělit podle velikostních skupin na malé, střední, velké a velmi velké objekty. Z každé této velikostní skupiny byly vybrány nějaké dva objekty, které se následně testovaly. Díky tomuto rozdělení bylo možné zjistit, které objekty se více hodí pro daný skener a jaké mají omezení ve skenování. Poté bylo potřeba testovat nejvhodnější podmínky pro testování. Jednalo se především o denní dobu a typ místnosti. Bylo odzkoušeno skenování za denního světla, za přímého slunce i za umělého osvětlení. Co se týče místnosti, byla odzkoušena místnost s malým prostorem okolo objektu, kde se nacházely i přebytečné objekty, dále prostorná místnost s denním světlem bez přebytečných objektů a prostorná místnost s umělým osvětlením. V rámci testování objektů probíhalo taktéž testování jednotlivých softwarů a jejich nejvhodnější nastavení. Konkrétně se jednalo o softwary KScan3D, Scanect a Fuel3D studio.
Pro vypracování bakalářské práce byly použity tyto předměty - zeměpisný globus, plastické mapy, nebo papírová krabička aj.
Ke skenování byly použity skenery od firem Microsoft, Asus, a Fuel3D. Konkrétně se jednalo o modely Microsoft Kinect pro Xbox 360 a Xbox One, Asus Xtion, a Scanify. Všechny tyto modely kromě Kinectu pro Xbox 360 byly zapůjčeny z katedry Geoinformatiky.
Pro skenování, následné vytvoření a úpravu 3D modelů byla použita free verze programu Scanect, KScan3D 1.2 pro 64-bitový počítač a 30-ti denní verze Fuel3D Studio 2.0 Advanced. SketchUp 2016 byl použit pro tvorbu modelu skenovaného objektu (krabičky), který byl následně porovnán s naskenovanými 3D modely. Pro porovnání přesnosti mezi skenery na objektu krabičky byl použit software GOM Inspect V8 SR1. Při výrobě popisných obrázku byl použit Corel Draw X7 a pro vypracování posteru byla použita webová aplikace Lucidpress. Pro zpracování prezentací k bakalářským dnům nebo k obhajobě pro sepsání práce byl použit balíček Office. Práce byla následně exportována do formátu PDF. Pro zpracování webových stránek byl použit PSPad Editor.
Prvním krokem této práce bylo načtení literatury a vypracování následné rešerše. Dále bylo nutné zajistit objekty ke skenování. V říjnu proběhlo zaškolení se skenerem Scanify od firmy Fuel3D. Od října do ledna byly skenovány menší a střední předměty, aby se následně předešlo problémům. V tomto období se přišlo na řadu omezení skenerů, co se týče povrchu objektu, nebo rozměrových vlastností objektů. Toto skenování bylo také nutné pro stanovení nejvhodnějších podmínek pro skenování. Dalším důvodem bylo naučit se nastavovat funkce jednotlivých programů pro následné zpracování 3D modelů. Ve zkouškovém období se tvořila struktura pro webové stránky. V únoru a březnu byly skenovány objekty, u kterých byla zjišťována přesnost skenování jednotlivých skenerů. Jednalo se konkrétně o plastické reliéfní mapy a papírovou krabičku. Přesnost byla následně vyhodnocena v softwaru GOM Inspect.