KONCEPCE MAP A ZNAKOVÉHO KLÍČE PRO MAPY SVÁTKŮ JARA - VELIKONOCE V ČR

Bakalářská práce

ZÁVĚR

Praktickým cílem mé bakalářská práce bylo vytvoření koncepce map a jim odpovídajícího znakového klíče pro mapy svátků jara - Velikonoce v ČR. Byl vytvořen strukturovaný znakový klíč, který zahrnuje všechny použité kartografické znaky na všech 14 mapách, jež tvoří koncepci map. Do koncepce není počítána interaktivní mapa, která má uživatelům přiblížit písňovou tvorbu při jarních obchůzkách na Olomoucku a Přerovsku. Mapa je k nahlédnutí na webu Katedry geoinformatiky v Olomouci.

Před vlastní tvorbou map bylo nutné prostudovat nejen odbornou, ale i populárně naučnou literaturu, která pojednávala o zadaném tématu. Bylo využito i poznatků odborníků na etnografii, poznatků pamětníků a mapová díla vydané Etnologickým ústavem AV ČR. Pro zpracování map týkajících se lidové kultury bylo využito i Etnografického atlasu Slovenska.

Práce je rozdělena na 10 kapitol, z nichž se vlastní tematickou náplní zabývají čtyři části. První část nastiňuje problematiku etnografie. Na tuto část navazuje rešerše etnografických map, která se soustředí na etnografické atlasy. Z tohoto vychází analýza znakového klíče. Poslední nejrozsáhlejší část je věnována Velikonocům.

V práci bylo pro kartografické zpracování map využito GIS softwarů, které jsou velmi vhodné pro zapojení do problematiky etnografie a mohou představovat budoucnost zpracování dalších etnografických map. Možná díky jejich dalšímu využití by bylo možné vytvářet více map, které by tak obyvatelům přibližovaly více jevů lidové kultury a byly by pro běžné uživatele srozumitelnější a názornější představou o výskytu sledovaného jevu. Takovéto mapy by nemusely být určeny jenom veřejnosti, ale i odborníkům, kteří by z nich mohli čerpat náměty pro další výzkum.

Created © by Vendula HEJLOVÁ 2010 logo_KGI.jpg, 89kB