Závěr

Cílem této práce bylo navrhnout řešení pro opravu chybných adres v zdravotnické databázi EPIDAT podle celostátně platné databáze UIR-ADR. Dále pak navrhnout a vytvořít postup pro tvorbu geometrické složky dat k této databázi pro potřeby následně prováděných prostorových analýz. Pro obě řešení úpravy a tvorby dat byl navržen automatizovaný postup.

Před samotnou opravou bylo nutné převést obě databáze do jednotné podoby, aby bylo možné správně opravovat. Za pomocí maker v programu MS Excel byla upravena data z celostátně platné databáze UIR-ADR. Struktura opravované databáze EPIDAT, která nám byla poskytnuta Krajskou hygienickou stanicí pro Olomoucký kraj a obsahovala 23 999 záznamů, zůstala nezměněna. Následně byly provedeny úvodní analýzy nad daty, kde byly zjištěny četnosti jednotlivých infekcí v průběhu 5 let. Identifikace chyb byla také provedena před samotnou tvorbou programu a odhalila nám zastoupení chyb v námi sledovaných atributech ulice, obce, okresy, místo nákazy, okres nákazy, místo onemocnění a okres onemocnění. Byla vytvořena úvodní představa o chybovosti v porovnání s daty z UIR-ADR pro Olomoucký kraj a Českou republikou. Tato část již byla prováděna pomocí dotazů v databázovém programu Microsoft Access.

Samotný program pro opravu EPIDAT, který je stěžejní částí této bakalářské práce, se skládá ze 2 průvodců. První průvodce opravou se skládá z 5 na sebe navazujících částí. Nejprve si uživatel nahraje data, poté pomocí průvodců pro opravu obcí, okresů a ulic data opraví a následně těmto opraveným datům přiřadí kódy. Výsledkem je tedy kompletně opravená databáze, která obsahuje kromě původních dat i opravené záznamy s kódy. V dalších kroku je vytvořen „velký chybovník“, do kterého se ukládají všechny nalezené chyby z EPIDAT. Posledním krokem opravy je tvorba agregačních dotazů a výstupních tabulek, které jsou dále užity při procesu geokódování.

V druhém průvodci je uživateli nabízen postup následné tvorby geometrické složky dat k opraveným datům v prostředí programu ArcGIS Destkop. Samotný průvodce geokódováním je také obsažen v příloze této práce. Součást přílohy je i toolbox, který obsahuje nápovědu s průběhem geokódování a 10 výstupních geokódovaných vrstev ve formátu shp. Geokódování není prováděno pomocí webových služeb nýbrž v prostředí ArcGIS Destkop, kde se vytváří data pro následné prostorové analýzy.

 

© Michael HAVLÍK 2010 | Katedra geoinformatiky, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého Olomouc | Designed by Free CSS Templates

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!