Diskuze
Po opravě celostátní databáze EPIDAT lze konstatovat mnoho věcí. Vysoká chybovost zkoumaných atributů je zde způsobena možnosti ručního dopisování dat do atributů, které mají být vybírány z číselníku. To je hlavní problém celé databáze. Z pohledu geoinformatika je to problém zcela zásadní, ale pohled lékaře na tuto věc je zřejmě jiný.
Vymyslet skript, který by zaručil správnost opravy je nadlidský výkon, proto je oprava řešena pomocí programu v prostředí databázového programu MS Access. Uživatel se často setkává s momentem rozhodnutí, jak danou ulici, obec případně okres opravit. Proto je důležité si ujednotit správnou opravu a tím předejít chybně opraveným datům.
Největší chybovost byla zjištěna u atributu ulice, kde uživatelé EPIDAT kromě chybně zapsané ulice měli možnost dopisovat i název obce případně katastrálního území. Zde by bylo vhodné založení nového pole v databázi, kde by se z číselníku vybírala katastrální území, které by vhodně doplňovali obec. Případně i založení atributu, kde by uživatelé dopisovali ty záznam, které by nemohli najít v jakémkoliv číselníku. Dalším vhodným vylepšení by bylo doplnění kódu k ulicím, obcím a okresům. Obec, u které chybí správný okres a vyskytuje se ve více okresech v České republice, nemáme šanci správně opravit.
Při samotné opravě bylo v některých případech těžké rozhodnutí, jak správnou obci opravit. Bylo vycházeno z faktu, že poskytnutá data byla pro Olomoucký kraj a proto se obcím a okresům z tohoto kraje dávala větší váha při rozhodování o správné opravě. Některé případy nebylo možné přesně opravit, tudíž pomocí tohoto programu není možné dosáhnout 100% opravy.Všechny chybné záznamy v EPIDAT se ukládaly do tzv. velkého chybovníku, který lze využít při identifikaci chyb při příjmu nových dat. Oprava dat např. za rok 2010 bude tedy mnohem rychlejší, jelikož se dá předpokládat obdobný výskyt chyb.
Je důležité řešit otázku, zda uživatel, který dostane do ruky program pro opravu dat vytvořeným v této práci, dokáže program správně používat. Intuitivní prostředí programu MS Access, které je jednoduché, přehledně řešené a uživatelsky známe by snad nemělo být překážkou. Navíc je v programu použita celá řada nápověd, které vhodně doplňují každou část opravy.
Tvorba výstupních tabulek a návod na vytvoření geometrické složky k těmto datům, tedy proces geokódování je součástí programu. Obsah průvodce geokódováním v ArcGIS Destkop najdeme také v příloze. Při tvorbě a obsahu výstupních tabulek z EPIDAT byla důležitá konzultace s budoucím uživatelem, který bude nad opravenými daty provádět prostorové analýzy.