Stanovení vah a parametrů extenze

Arc Urban Planner

Závěr

Extenze Arc Urban Planner byla navržena autorem jako podpůrný program pro rozhodovací procesy v krajině a stanovování optimálních lokalit pro územní rozvoj pro kategorie jako bydlení, průmysl, rekreace a jiné. K tomu využívá prostorové analýzy, které nejprve vyhodnotí krajinný potenciál a poté identifikují vhodné oblasti k využívání území. Program je plně koncipován na právní prostředí České republiky.

Jedním z cílů bakalářské práce bylo stanovit váhy a parametry extenze Arc Urban Planner pro možné využití při tvorbě územních plánů. Souběžně s dalším průběhem práce byli osloveni experti z oblasti pořizování ÚPD, ÚPP a územních plánů ohledně objektivního obodování vstupních jevů, které se účastní analýz pro výpočet krajinného potenciálu. Po zpracování jednotlivých bodů od expertů v programu MCA7 vznikla tabulka s optimálními váhami parametrů.

Dalším úkolem bylo otestovat citlivost nastavení faktorů a parametrů v jednotlivých pilířích. Stanovení konkrétních parametrů a faktorů, které je vhodné použít pro výpočet krajinného potenciálu, je velmi složitý proces. Každý z nich má v krajině nezastupitelný význam a jejich odstranění z analýz by mohlo vést k dalším problémům vedoucím např. ke znehodnocování krajiny. Proto byla extenze nejdříve otestována na zkušebních datech na obci Horka nad Moravou, a to z důvodu kratší časové náročnosti analýz. Po zjištění nedostatků a dostatečném pochopení výpočetních principů programu bylo zahájeno testování zájmového území SO ORP Olomouc. Dále probíhala jen samotná porovnávání, a to jak faktorů a parametrů v rámci jednotlivých pilířů, tak i parametrů v rámci faktorů, kde byly srovnávány výsledky na základě původních vah a vah nových stanovených odborníky. Celkově bylo zkoumáno 25 faktorů a 34 parametrů a pro jejich statistické zhodnocení bylo vytvořeno několik desítek tabulek, obrázků a grafů. Výsledně bylo zjištěno, že faktory, které mají nastavenou průměrnou váhu a nejsou plošně rozsáhlé, tak mají minimální vliv na krajinný potenciál. Analýzy jsou ovlivněny především, pokud je u faktorů nebo parametrů nastavena váha na 0, tedy že mají nulový krajinný potenciál. Také bylo ověřeno, že komponent Využití území není schopen pojmout celé zájmové území a alokovat pro něj optimální plochy pro rozvoj.

Celá kapitola Testování faktorů a parametrů se zabývá zkoumáním citlivosti extenze a výstupem této práce je převážně textová část zahrnující vizuální doplnění v podobě tabulek, obrázků a grafů. Následně v kapitole Výsledky jsou shrnuty všechny konečné poznatky, stanoveny faktory a parametry, jež neovlivňují analýzu krajinného potenciálu, a srovnány rozdíly ve vstupních vahách. Při testování extenze se objevila řada problémů, které jsou shrnuty v kapitole Diskuze a tam také podrobněji rozepsány.


Bakalářská práce

Autor: Aneta DRÁŽNÁ

Vedoucí práce:
RNDr. Jaroslav BURIAN, Ph.D.


© Aneta Drážná 2014 | aneta.drazna@gmail.com | Geoinformatika a geografie | Univerzita Palackého v Olomouci