Závěr

Cílem práce bylo zjistit možnosti vizualizace migrace v interaktivních webových mapách. Práce byla rozdělena na tři části. První část práce se skládala ze studia teorie a analýzy analogových a digitálních map migrace. V mapách bylo analyzováno několik aspektů, z nichž nejdůležitější byly použitá kartografická metoda s vyjadřovacím prostředkem a použitá technologie s případnou JavaScriptovou knihovnou. Všechny analyzované mapy jsou vedeny jako galerie na stránkách práce a jako příloha č.1. Následoval průzkum technologických možností pro tvorbu interaktivních webových map, z nichž bylo vybráno 6 testovaných a následně hodnocených technologií: Leaflet, MapBox, ArcGIS Online, Here Studio, PowerBI a Flowmap.Blue.
Další částí práce bylo testování, jež proběhlo tvorbou map migrace. Celkem bylo vytvořeno 9 různých interaktivních mapových výstupů liniovou a kartogramovou metodou. Poslední část práce se skládá z hodnocení jednotlivých řešení na základě autorovy zkušenosti doplněné o dostupné informace.
Z výsledků teoretické části práce bylo zjištěno, že nejpoužívanější kartografickou metodou pro záznam migrace je metoda liniová, kterou je vhodné doplnit podkladem v podobě migračního salda (metoda kartogramu). Toto zjištění se promítlo do tvorby mapových výstupů, které demonstrují dostupné možnosti vizualizace migrace pro začínající programátory a GIS pracovníky. Postup při tvorbě těchto výstupů je sepsán v textu práce a bude autorovu poctou, pokud alespoň jednou poslouží jako návod pro budoucího tvůrce. Zdrojové kódy map i webových stránek jsou volně dostupné, tudíž lze prvky použít pro budoucí tvorbu. Výsledky této části vykazuje jistý rozdíl mezi proprietárními a free-source řešeními. Zatímco free-source řešení poskytují možnosti analytické (Turf.js), dynamické, interaktivní a mnoho obecných prvků, proprietární řešení se zaměřují především na analytické prvky, a dynamika či interaktivita map je tak upozaděna. V následném hodnocení si uživatel může projít jednotlivá řešení, zjistit jejich výhody a nevýhody, a tak si rozumně vybrat nejvhodnější dle svých preferencí.
K práci byl také zhotoveny webové stránky, na kterých jsou zpřístupněny všechny vytvořené mapy, galerie analyzovaných map s popisem vybraných kartografických metod, text k hodnoceným technologiím. Dále je zde ke stažení celý text práce ve formátu PDF a poster ve formátu A2, který byl také vytvořen jako příloha práce.