MapBox
MMapBox vznikl v roce 2010 a na rozdíl od Leafletu není pouze JavaScriptovou knihovnou, ale celou platformou poskytující přizpůsobitelná mapová řešení. Současná knihovna se nazývá Mapbox GL-JS a funguje jako programovatelná nástavba k MapBox studiu. Za zmínku stojí, že její předchozí varianta – Mapbox.js fungovala přímo jako plugin pro Leaflet, avšak již není dále vyvíjena. Licence, pod kterou uživatel MapBox užívá, je freemium. Zdarma tak dostane nabídku různých funkcí v mapovém studiu, jako přidání a zpracování vrstev, ale i pokročilejší, jako geoprostorové mapování či rozšířenou realitu. MapBox si účtuje až v souvislosti kolikrát je mapa uživatele měsíčně zobrazena, přičemž nabízí 50 000 zobrazení měsíčně zdarma a 50 GB prostoru.
Uživatel, který chce pracovat se svými daty, je musí např. ve formátu GeoJSON nahrát na své stránky MapBoxu. Dále musí přejít do MapBox studia, kde si může vybrat styl mapy, prvky, které do mapy chce a zpracovat si svá data. Připomíná tak stavebnici Merkur nabízející uživateli omezené množství prvků a služeb, nikterak však neomezuje, co s nimi uživatel udělá. Jakmile má uživatel mapu hotovou, v MapBoxu nazývanou styl, může jí buď okamžitě zveřejnit, nebo se na ní odkázat ve svém vlastním HTML dokumentu. Až nyní přichází na řadu možnosti MapBox GL-JS, kdy si uživatel obdobně jako v Leafletu může vybrat připravený script, který naváže na svojí mapu (styl) a data v ní.
Hodnocení
Nejvýraznější výhody, které MapBox přináší, jsou výhody komerčních řešení, přestože lze touto formou vytvářet kvalitní mapy pod licencí freemium, tedy zdarma (do jistého množství). Mezi tyto výhody patří především stabilita, funkčnost či podpora. MapBox poskytuje mapová řešení pro společnosti jako jsou Facebook či Lonely Planet, jejich mapy jsou multiplatformní a tudíž se autor nemusí obávat deformace mapy napříč zařízeními. Další výhodou je pak jednoduchost, rychlost a nabídka možností, které poskytuje Studio od MapBoxu. Pro porovnání ArcGIS Online nabízí téměř totožné možnosti pro tvorbu map, avšak pod placenou licencí, přičemž si uživatel nemůže sám definovat jaké prvky se budou nacházet v podkladová mapě či při jakém přiblížení se vrstva bude zobrazovat. Bonusem je následná nadstavba díky JavaScriptové knihovny, která sice je menší než knihovna Leaflet, ale jedná se o proprietární řešení a proto jsou scripty funkční a doprovází je bohatá dokumentace.
Za jistou nevýhodu lze pokládat dvoustupňový proces, který je nutný při touze JS funkcí. Uživatel musí nejprve vytvořit mapu ve Studiu i se svými daty, na které se následně v html souboru odkazuje. Pro tvorbu jednoduchých mapových výstupů je tento postup zbytečně komplikovaný. V porovnání s Leafletem je to krok navíc a výsledné zdržení je, stejně jako u Leafletu, umocněno délkou programování, která se odvíjí od schopností autora. Dalším ústupkem oproti Leafletu je počet možností, které jsou značně omezené, v mapách migrace to je především dynamika či nemožnost definování podélné orientace u linií.
MapBox je hráčem na dvou polích. Na straně jedné tvoří konkurenci pro Online řešení, které svou kombinací nabídky možností a freemium licence překonává, na straně druhé nedosahuje na JS knihovnu od Leafletu, která překonává MapBox GL-JS svou velikostí, komunitou a celkovou nabídkou. Pokud si autor klade za cíl vytvořit jednodušší mapy ve webovém studiu a za co nejmenších finančních investic, je MapBox Studio schopnou volbou. Jako bonus budou mapy připraveny pro vylepšení v podobě JS nadstavby. Pokud však autor předem plánuje webovou mapu vytvořit pomocí JS scriptů, je vhodnější se poohlédnout po jiné knihovně (Leaflet, jQuery) v závislosti na schopnostech autora.