Krajinný potenciál:
Vlastní řešení hodnocení krajinného potenciálu se skládá z 4 úrovní. V rámci výběru budoucího využití území bylo zvoleno hodnocení pro 5 následujících kategorií:
• Plochy bydlení
Plochy rodinných a bytových domů s příměsí nerušících obslužných funkcí místního významu popř. s chovatelským a pěstitelským zázemím pro samozásobení s příměsí nerušících obslužných funkcí místního významu a plochy smíšené obytné.
• Plochy rekreace
Plochy staveb pro rodinnou rekreaci ("chat" či "rekreačních domků"), u kterých jsou obvykle stanoveny prostorové regulativy omezující zejména výšku stavby a zastavěnou plochu.
• Plochy občanské vybavenosti komerční
Plochy převážně komerční občanské vybavenosti plošně rozsáhlá - administrativní areály, velkoplošný maloprodej, rozsáhlá společenská a zábavní centra, výstavní areály, většinou s vysokými nároky na dopravní obsluhu.
• Plochy těžkého průmyslu
Plochy výrobních areálů těžkého průmyslu a energetiky s případným negativním vlivem nad přípustnou mez mimo areál, obvykle je vymezeno ochranné pásmo.
• Plochy lehkého průmyslu a skladování
Plochy výrobních areálů lehkého průmyslu nebo skladové areály bez výrobních činností, negativní vliv nad přípustnou mez nepřekračuje hranice areálu.
• Plochy zemědělské výroby
Plochy pro stavby pro hospodářská zvířata a stavby pro posklizňovou úpravu a skladování produktů rostlinné výroby.

Obrázek: Grafické znázornění postupu zpracování vrstev pro výpočet krajinného potenciálu.
Parametry
Jsou vlastnostmi faktorů. Jsou reprezentovány jevy a jejich ohodnoceními. Pro váhy parametrů bylo zvoleno rozmezí vah 0-10 a stanovili je odborníci metodou subjektivního zhodnocení.
Faktory
Představují vlastnosti tříd. Faktory lze rozdělit do 3 skupin – pozitivní, negativní a limity. Pozitivní přinášejí přínos krajinnému potenciálu, negativní naopak krajinný potenciál snižují. Speciální skupinou negativních faktorů jsou limity. Limity využití území jsou závazné podmínky realizovatelnosti záměrů vyplývajících z územního plánování. Určují účel, způsob, ohraničení a podmínky uspořádání a využití území. Stanovují nepřekročitelnou hranici nebo rozpětí pro využití a uspořádání území. Jsou pro pořizovatele a projektanty územně plánovací dokumentace závazné a musí je respektovat. Kalibrace vah byla realizována metodou AHP.
Třídy
Byly stanoveny na základě odlišných vazeb mezi faktory, třídy odpovídají 3 pilířům udržitelného rozvoje: Ekologický, Sociální, Ekonomický. Hodnocení faktorů se provádí pro každou třídu zvlášť a sjednocují se až v další fázi hodnocení – vyhodnocení tzv. „scénáře“ do celkového krajinného potenciálu pro vybranou kategorii.
Krajinný potenciál
Je definován jako „schopnost krajiny poskytovat určité množství možností a předpokladů pro různé využití s cílem uspokojit potřeby lidské společnosti“. Vedle termínu „potenciál“ se v anglosaské literatuře vžil pojem „land suitability“ s ekvivalentním významem i rozšířením. Modelování krajinného potenciálu je analytický proces, který určuje vhodnost územní jednotky pro konkrétní funkci. V praxi existuje řada přístupů. Účelovým hodnocením parametrů struktury krajiny lze získat informaci o odstupňované, prostorově diferencované vhodnosti ploch pro konkrétní funkci.