Úvod

Územní plánování je disciplínou ovlivňující život nejen lidí, ale i všech živočichů na planetě Zemi. Rozhodnutí prováděná touto disciplínou jsou dlouhodobého charakteru a některá mohou mít negativní a často i nevratné účinky. Těmito negativními projevy jsou například nekontrolovaný růst měst vedoucí k záboru úrodných půd, zhoršování dopravní dostupnosti a kvality života, rušení ploch se zelení a kácení lesních porostů způsobující zmenšování přirozeného prostředí živočichů nebo vznik brownfieldů v zástavbě mající negativní vliv na kvalitu života v blízkém okolí. Z tohoto důvodu územní plánovači a projektanti musí své kroky důkladně a efektivně zvažovat, k čemuž mohou využit metodu nazvanou geodesign.

Metodou geodesignu je poskytován obecný rámec využitelný v územním nebo krajinném plánování a navrhování. Metodou nejsou stanoveny přesné postupy nebo požadované nástroje, které je nutností v procesu plánovaní využit. Cílem geodesignu je zlepšit efektivitu územního plánování, začlenit do jeho procesu další zainteresované strany jako místní politiky, obyvatele zájmového území a další odborníky různých vědeckých oborů, a přitom využívat moderní výpočetní technologie a softwary jako podporu při rozhodování.

Jedním z využitelných softwarů je prémiová webová aplikace ArcGIS GeoPlanner od společnosti Esri, jejíž vývoj byl založen na geodesignových myšlenkách. A právě cílem této diplomové práce by mělo být využití metody geodesignu v této aplikaci, která by měla poskytnout územním plánovačům a projektantům ideální prostředí pro využití metody geodesignu v prvotních fázích plánování.

Případové studie

Hlivice

Hlivice

revitalizace návsi

Olomouc - Velkomoravská

Olomouc - Velkomoravská

přestavba brownfieldů a výstaba nové čtvrti

Jihlava

Jihlava

identifikace lokalit pro rozvoj města