Výsledky



Nejdůležitějším výsledkem této bakalářské práce je tištěný informační materiál Komáří kalamity v Litovelském Pomoraví, který napomáhá veřejnosti k pochopení dílčích částí řešených v rámci projektu MOSPREMA: Predikce a management kalamitních stavů komárů pro zachování biodiverzity v lužních lesích. Je vytvořený prostřednictvím map, infografik a dalších komponent tak, aby byly prezentovány informace jednoduchou a srozumitelnou formou. Brožura v tiskové podobě má rozměry 210 × 210 mm a je ve formátu PDF spolu s posterem ve formátu A2 k celé bakalářské práci a textem práce umístěná na webu Katedry geoinformatiky UP.
K dosažení výsledku bylo potřeba nejprve provést rešerši existujících prací zabývajících se infografikou a tvorbou tištěných publikací určených pro veřejnost, zájmovým územím Litovelského Pomoraví, popsání témat spojených s čeledí komárovitých (charakteristika, vývoj a jejich kalamitní přemnožení) a práce zabývající se geoinformatickými postupy pro analýzu komáří populace (kapitola 3).
Další dílčí částí bylo získání teoretického základu a načerpání inspirace pro navržení obsahu s ohledem na dostupná data a vyobrazená témata spolu s designem brožury a návrhem metod kartografické vizualizace. Nejobsáhlejším zdrojem dat pro brožuru byla veřejně dostupná prostorová data a informace naleznuté prostřednictvím rešerše. Dalšími zdroji pro brožuru byla projektová dokumentace s daty zpracovanými v rámci projektu MOSPREMA a data poskytnutá Katedrou geoinformatiky UP.
Následujícím dílčím výsledkem je popis metodiky zpracování jednotlivých vstupů (data, fotografie) do infografické podoby. Posledním dílčím výsledkem bylo otestování a zjištění náplně stránek pomocí nástroje pro měření grafické náplně mapy GMLMT 1.4 (Barvíř a kol., 2020), kterým byly analyzovány jednotlivé stránky (podkapitola 4.7).

Infografická vizualizace komáří kalamity v Litovelském Pomoraví