Autor: Papaková Markéta
Vedoucí práce: Mgr. Tuček Pavel Ph.D.
Chí kvadrát testů se využívá napříč všemi obory a to nejen přírodovědnými, ale i socioekonomickými. Ve většině případů je výsledek testu zobrazen pouze ve formě tabulky. V lepším případě je pak tabulka doplněna slovním popisem. Přitom grafická vizualizace těchto testů by byla běžnému uživateli rozhodně bližší a měla by daleko větší vypovídající hodnotu.
Hlavní využití chí kvadrát testů spočívá v analýzách závislosti. Otázku, zda jsou jevy na sobě závislé, řeší v běžném životě každý v podstatě neustále. Například kdokoliv, kdo dojíždí do zaměstnání autobusem, si jistě všiml, že zaplněnost autobusu je závislá na denní době. Pokud jede do práce ráno, tlačí se v autobuse s ostatními, kteří vstávají na ranní směnu. Ale když jednou zaspí a jede o něco později, může se v autobuse pohodlně posadit. Tato práce je zaměřena na matematické prokázání právě této závislosti.
Práce není zaměřena pouze na teoretické vysvětlení tohoto testu, ale také na jeho praktické použití. Výsledkem pak nejsou jen tabulky či části programového kódu, pomocí něhož je možné závislost vypočítat, ale nedílnou součástí je také grafická vizualizace závislosti.
Data použitá v této práci byla získána dotazníkovým šetřením na území konkrétního města provedeném pod záštitou kraje. V tomto městě obsluhuje městskou hromadnou dopravu více autobusových dopravců. Vzhledem k ochraně soukromých údajů těchto dopravců nebylo možné v průběhu práce tato surová data blíže popsat, či ukázat. Veškeré mapové i jiné přílohy této práce proto není možné poskytnout třetí osobě k dalšímu zpracování a využití.
Univezita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta, Katedra Geoinformatiky