Závěr

Cílem práce bylo doplnit podrobné polohové bodové pole v obci Loučka, sepsat stručnou metodiku a vytvořit místopisy k naměřeným bodům. Po konzultaci s vedoucím bakalářské práce a pracovníky Katastrálního úřadu ve Valašském Meziříčí jsme stanovili postup prací. Nejprve rekognoskace terénu, vyhledání optimálních lokalit pro body PPBP, následovalo měření totální stanicí a GPS a poté měření údajů pro tvorbu místopisů. Tento krok bych pro příště upravil a měření pro místopisy prováděl hned při samotném měření a ne až po měsíci. To se snadno zapomene, který dům se měřil konkrétně který roh to byl. Poté to stojí mnoho úsilí a nervů vyhledat vše zpětně, ale chybami se člověk učí a nezbývá než si vzít poučení pro příště. Když už připomínám problémy, musím zmínit ztracení jednoho plastového mezníku, který byl umístěn vedle silnice za příkopem, který hraničil s obdělávaným polem. Ačkoli nebyl stabilizován přímo do pole ale spíše do příkopu, zmizel. Nejspíše byl vyorán, zaorán nebo jej nenechavý lapka odcizil. Tento bod musel být opětovně stabilizován a zaměřen.

Měřením na tvorbu místopisů skončila práce v terénu a začala práce na zpracování dat. Probíhala v obyčejném poznámkovém bloku, v Kokeši 6.7, v MicroStationu, Leica SKI-Pro 3.0, v ArcGIS 9.1. Jako podklady jsem použil rastry obce Loučka, které mi poskytl Katastrální úřad ve Valašském Meziříčí a ortofoto z jedné ze služeb ArcIMS.

Závěrem bych chtěl vyzdvihnout výhody této práce. Velmi mě těší, že výsledek snažení nepřijde nazmar a bude po určitou dobu využívat. Do té doby než opět pokročí věda, technika ale hlavně finanční možnosti katastrálních úřadů a schopnost získávat nové technologie. Také mi dělá radost, že jsem se aktivně zúčastnil obnovy katastrálního operátu a dokážu si představit, kolik práce se skrývá za těmito slovy, které si obyčejný člověk jen stěží přeloží.