Úvod
Dálkový průzkum Země patří mezi mladé vědecké disciplíny, zaznamenávající dynamický vývoj v oblasti vesmírné techniky. Jde o široce zaměřený obor, propojený do mnoha oblastí lidské činnosti. Nezastupitelné místo má v meteorologii, biologii či zemědělství, uplatňuje se také v geologii, urbanismu a dalších oborech. Prostřednictvím snímače umístěného na družici nebo letadle letícím vysoko nad zemským povrchem je možné pozorovat stav komplexního území a s časovým odstupem zaznamenávat změny v něm probíhající.
DPZ nabízí mnoho zajímavých procesů v oblasti zpracování snímků. Rostoucí dostupnost nových senzorů na družicích motivuje vývoj různých algoritmů v aplikacích DPZ. Několik procesů zpracování obrazu vyžaduje současně vysoké prostorové a vysoké spektrální rozlišení v jednotlivém obrazu, avšak současné vybavení většiny satelitů není schopné takováto přesná data poskytnout z důvodu složitého provedení nebo kvůli pozorovacím omezením. Avšak dnešní družice je schopná snímat obraz zvlášť v panchromatickém, multispektrálním a termálním režimu. Techniky pan-sharpeningu využívají právě panchromatický a multispektrální snímek, přičemž prostorové rozlišení panchromatického obrazu je zpravidla dvakrát nebo čtyřikrát vyšší. Spojením těchto snímků vznikne barevný snímek o maximálním rozlišení korespondujícím s rozlišením panchromatického snímku.
Má práce je zaměřena na zpracování družicových snímků za účelem lepší vizualizace. Nabízí se mnoho různých metod, pomocí nichž lze snímek prostorově i barevně vylepšit, zostřit nebo odstranit chyby způsobené při pořizování snímků, například nedokonalostí senzorů apod. Předmětem zkoumání jsou právě metody pan-sharpeningu a image fusion, které spadají do oblasti preprocessingu, nebo-li předzpracování.