VÝSLEDKY

  Tato kapitola se zaměřuje na konkrétní popisování dosažených výsledků analýzy volebních preferencí pomocí neuronových sítí typu SOM. Tyto výsledky byly vizualizovány použitím metody D-matrix.

Zkoumané metody normalizace a interpretace

  Normalizace dat může mít vliv na zkoumání výsledků voleb neuronovou sítí SOM. Testování nastavení odhalilo, že normalizaci označovanou zkratkou NN není vhodné použít pro zkoumání voleb do KZ, jelikož malý rozměr sítě SOM není dostatečně variabilní pro realizování normalizace NN, jak vyplývá text magisterské práce v kapitole 5.2 Test nastavení SOM. Pro výsledky voleb do EP a PS se chování normalizace NN neprojevilo v testování, ale při zkoumání výsledků neuronové sítě, kdy tato normalizace zkreslovala shluky dle první kategorie D-matrix a tato nepřesnost se projevila i v dalších kategoriích. Normalizace AN se osvědčila lépe, tudíž je základem pro převedení sítě SOM D-matrix do map.
  Vizualizační metoda D-matrix popisuje vzdálenosti mezi neurony, tedy odlišnost mezi shluky. Čím dál od sebe shluky jsou, tím jsou rozdílnější. Na tomto teoreticky-logickém základu byla vytvořena interpretace neuronové sítě v mapě. Podrobněji se touto tématikou zabývá text magisterské práce kapitola 6. Interpretace SOM a vizualizace v mapách. Stejná kapitola nastiňuje také interpretaci jednotlivých výsledků neuronových sítí.

Výstupy

  Výsledkem práce jsou mapy, tabulky a obrázky neuronových sítí. Obrázky neuronových sítí byly exportovány z programu SOMToolbox, pro všechny zkoumané volby a jejich volební období. Obrázky ve formátu PNG jsou ztvárněním neuronové sítě typu SOM vizualizační metody D-matrix v barvách odpovídajícím jednotlivým kategoriím se zachováním souvislosti pro vytvořené mapy. Síť obsahuje číselné vyjádření počtu obcí shluklých v jednom neuronu. Pro barevnou vizualizaci jednotlivých kategorií D-matrix a kvantizační chyby v programu SOMToolbox, vznikly XML soubory: Map.xml a Error.xml.
  Pro konkrétní určení pozice obce (vektoru) v síti a k označení kategorie, kam daná obec spadá, slouží DBF tabulky, které obsahují reálné volební výsledky a normalizovaná data jednotlivých obcí. Formát DBF tabulky je možno připojit k jakémukoliv GIS software a porovnat obce v jednotlivých kategoriích, popřípadě vyhledat podrobné souvislosti ve výsledcích analyzovanými sítí SOM. Analyzované strany, které nezískaly zákonných 5 % hlasů, jsou pouze v podobě DBF tabulek, jelikož jejich výsledky lze jen velmi těžko zkoumat a vyvodit z nich validní a relevantní závěry. Celkové množství DBF tabulek je 51, z čehož 4 jsou pro volby do EP obsahujíc přepis neuronové sítě jak normalizace AN, tak NN. Dále 4 DBF tabulky pro volby do PS obsahující stejně jako u EP normalizaci AN i NN. Poté 39 DBF tabulek z voleb do KZ (3x13), 4 tabulky voleb do EP a PS normalizované dle AN, které nezískaly 5% zákonnou hranici hlasů. Mimo DBF tabulky vnikly 2 soubory formátu MS Excel Form.xls a Form_d.xls sloužící k naformátování dat do podoby, se kterou pracuje program SOM_AV. Pro identifikaci politických stran a jejich celých názvů má každé volební období vytvořenou DBF tabulku se seznamem stran.
 Aby bylo možné interpretovat neuronovou síť, vznikla ke každé mapě přehledová tabulka s průměrnými výsledky voleb v jednotlivých kategoriích SOM D-matrix. Na základě této tabulky byly v této práci zachyceny základní charakteristiky volebních výsledků analyzovaných neuronovou sítí SOM. Přehledové tabulky jsou součástí map a také Přílohy č. 3 (DVD) ve formátu JPEG.
 Posledním výstupem práce jsou 4 mapy zobrazující volební výsledky analyzované sítí SOM pro celou Českou republiku. Zobrazují volby do EP 2004 a 2009, PS 2002 a 2006. 39 map voleb do KZ skládajících se z období 2000, 2004 a 2008 pro jednotlivé kraje. Mapy obsahují informační texty pro uživatele a již zmíněné přehledové tabulky a obrázky neuronových sítí z programu SOMToolbox.

 
Design by Free Web Templates