ÚVOD
Umělé neuronové sítě jsou inspirovány biologickým neuronem, stavebním kamenem centrální nervové soustavy, tedy lidského mozku. Prvně se jím inspiroval už v roce 1943 McCulloch a Pitts, kteří představili první umělý tj. formální neuron. Po období postupného rozvoje dosahují největšího vrcholu neuronové sítě s rozmachem počítačové technologie v 80. letech 20. století. Prudký nárůst nejrůznějších typů neuronových sítí způsobil také zvýšení jejich užívání v nejrůznějších oborech lidské činnosti. Jednou z vědních disciplín, kde lze neuronové sítě využít, je také geografie
a geoinformatika. Neuronové sítě se například využívají při zkoumání vývoje cen pozemků, udržitelného rozvoje území, dálkového průzkumu země a v expertních systémech.
Práce se zaměřuje na problematiku využití shlukovacích neuronových sítí při analýze volebních výsledků do zastupitelských orgánů a samospráv obcí. Zkoumány budou volby do Evropského parlamentu, do krajských zastupitelstev a do Poslanecké sněmovny České republiky. Výsledky práce budou interpretovány na základě analýzy neuronové sítě s ohledem na srozumitelnost budoucích uživatelů a zájemců o tuto práci.
Snaha vizualizovat výsledky neuronové sítě v mapě je dalším důležitým bodem, který spolu s výsledky neuronové sítě může zachytit prostorové souvislosti ve volebních výsledcích takto analyzovaných.
Struktura této práce vychází z logického uvedení do problematiky, v tomto případě tedy popsání backgroundu neuronových sítí, kterým se konkrétně zabývá teoretická část. Před teoretickou částí je ovšem ještě část metodologická, která detailně popisuje metodiku užitou pro optimální dosažení vytyčených cílů. Po teoretické části následuje samotná část analyzační a sumarizační, která ilustruje nejenom konkrétní zkoumání dat metodou SOM, ale také jejich předzpracování, vizualizaci a interpretaci.
Možný přínos této práce je nový pohled na problematiku voleb a volebních výsledků, který by mohla odborníkům, jako jsou politologové či sociologové, ukázat nové cesty interpretace a náhledu na chování voličů v České republice. Samotná vizualizace v mapách není obvyklá při analýzách neuronovou sítí a není vždy možná. Proto samotná vizualizace analýzy v mapě může být přínosná pro budoucí zájemce o problematiku shlukovacích neuronových sítí.