V této magisterské práci byl zkoumán přínos OLAP technologie pro úlohy zpracovávané v GIS. Nejprve byly zjišťovány a popisovány možnosti dvou OLAP nadstaveb, a to OLAP for ArcGIS aplikace ArcGIS Desktop a PostGeoOLAP řešení PostgreSQL/PostGIS. Pro tento účel byly vytvořeny dvě zkušební datové kostky, jejichž řezy byly uvedeny v digitální příloze.
Aby mohly být získány výsledky OLAP analýz z těchto extenzí, není třeba, aby analyzovaná datová kostka obsahovala prostorová data, protože na ta jsou výsledky napojovány až v prostředí GIS. Z tohoto důvodu oproti provedení OLAP analýzy v prostředí databázového serveru, který to umožňuje, nepřináší nadstavby prakticky žádnou další funkcionalitu a neexistuje tedy podstatný důvod proč je používat. Navíc databázové servery často poskytují širší možnosti provedení OLAP analýzy (např. Microsoft SQL Server 2005).
OLAP technologie se jeví jako velmi účinný nástroj pro zpracování velkého množství multidimenzionálních dat, se kterými se v GIS pracuje velmi často. Získané agregované hodnoty pak mohou být pomocí GIS vizualizovány nebo dále analyzovány ať už prostorově či neprostorově. V práci byla diskutována problematika způsobu úspěšného nasazení OLAP technologie do průběhu zpracování reálného projektu.
V závěru pak byly prezentovány možnosti dalšího vývoje spolupráce OLAP technologie a GIS, a to zejména různé formy implementace prostorového dotazu do průběhu analýzy, které byly dále rozebrány v diskusní části práce. Byla zde také nastíněna myšlenka využití OLAP analýz pro získání souhrnných hodnot z prostorových vrstev ve vektorové či rastrové podobě namísto dat v tabelární formě.