Cíle práce

Cílem diplomové práce je zjištění změn a vlivů při potencionálním nárůstu ploch sídelní zástavby ve vybraných katastrálních územích, které se nacházejí na vybraných mapových listech v oblasti CHKO Beskydy.

Vychází se z předpokladu, jak bude vypadat krajina, jestliže k výstavbě domu budou použity všechny zastavitelné plochy (louky a pastviny). Aby tyto plochy přinesly vysoký kapitál úřadům, musí být do posledního m2 využity.

Hlavním cílem je definovat a zpracovat za pomocí GIS nástrojů analýzy konfliktů a výsledky třech geomorfologicky odlišných území vizualizovat. Jedná se o oblasti: oblast Morávky, Trojanovic a Rožnova pod Radhoštěm v případě, že se bude stavět všude, kde je to technicky možné. Tím vznikne hustá sídelní zástavba (urban sprawl, neboli sídelní kaše), která pohltí a naruší krajinný ráz a životní prostředí.

V první fázi probíhá sběr a digitalizace dat a jsou vymezeny konflikty potencionálně zastavěných ploch a životního prostředí .Dalším krokem je vymezeni konfliktů a zjištění vlivu sídelní kaše na životní prostředí a infrastrukturu (silniční sítě, odpady) a její následné zhodnocení. Vychází se z dat statistického úřadu a STUDIE (Moravskoslezský kraj ,,Vytvoření komplexního monitorovacího systému přírodního prostředí Moravskoslezského kraje“) městských úřadů vybraných katastrálních území. Pomocí metod statistiky jsou vypočteny potencionální nárůsty v oblasti infrastruktury a odpadů.

Diplomová práce vzniká ve spolupráci se Správou CHKO Beskydy, kde jsou mi poskytnuta potřebná data a software. Práce je konzultována s Mgr. Petr Wolf, Ph.D., Janou Svobodovou a Janem Pňokem. A ve spolupráci se společností Sitewell, s.r.o., kde mi jsou poskytnuty důležité technické informace a aplikace pro vizualizaci ve webovém prostředí. Práce je konzultována s Ing. Ondřejem Novotným a Ing. Radkem Semelou.