logo MPP


STANOVENÍ POTENCIÁLU KRAJINY A ZPŘÍSTUPNĚNÍ VÝSLEDKŮ ZA VYUŽITÍ INTERNETOVÝCH TECHNOLOGIÍ logo_ggi

MAGISTERSKÁ PRÁCE

autor: Věra JANÍKOVÁ

vedoucí práce: RNDr. Vilém Pechanec,Ph.D.


Postup a metody práce

Pro splnění cíle práce bylo nutné seznámit se s pojmem krajinného potenciálu a dostupnými možnostmi jeho stanovení. Na základě prostudování literatury jsem navrhla vlastní metodiku stanovení krajinného potenciálu pomocí GIS prostředků. Tento postup byl algoritmizován v prostředí ModelBuilder a převeden na skript v jazyce Python. Následně proběhlo testování algoritmů a jejich modifikace. Výsledný algoritmus byl aplikován na vymezené zájmové území a byly vytvořeny následující kartografické výstupy – mapy krajinného potenciálu pro sledované aktivity, mapa optimálního využití krajiny, lokalizace konfliktních ploch a územních rezerv pro jednotlivé aktivity a navržení změn ve využití území.

Zároveň probíhalo studium, sběr a úprava digitálních dat pro stanovení potenciálu krajiny ale také pro rozšíření stávajícího IS Pozemkového spolku KOSENKA. Z velké části byla využita data z bakalářské práce, která však musela být doplněna pro rozšířenou oblast zájmu. Úprava digitálních dat zahrnovala vymezení zájmového území a ořezání příslušných vrstev dle jeho hranic, digitalizaci, sjednocení definic atributů, odstranění nepotřebných atributů z některých souborů a vytvoření legendy pro jednotlivé vrstvy. Zpracování dat probíhalo v programu Janitor 2, ArcView 3.1 a ArcGIS Desktop 9.2.

Dále bylo zajištěno zpřístupnění kartografických výsledků práce pomocí webových technologií, které umožňují zobrazení jednotné informace více uživatelům za relativně “nízké“ náklady pro uživatele. Neposkytují se zdrojová data, čímž je zabezpečeno zneužití dat. A v neposlední řadě je výhodou centrální umístění a správa dat. Výsledky tedy budou součástí IS Pozemkového spolku KOSENKA ve Valašských Kloboukách a rozšíří jej tak o nové informace i území. Mapový server využívá program UMN MapServer a jeho aplikaci p.mapper 3.1 beta4.

Krajinný potenciál byl speciálně zjišťován také pro management krajiny formou extenzivní pastvy. Pro tuto analýzu byl použit princip nově navržené metodiky stanovení potenciálu v GIS. Jako kritéria pro hodnocení jsou vybrána adekvátní data ovlivňující podmínky pastvy. Pro oblasti vhodné k pastvě byla vypočítána podle modelové situace také úživnost pastviny, tj. kolik kusů zvířat je možné na pastvině pást.

^^^


© 2009 UP Olomouc | Katedra geoinformatiky